6 madde ile yeni hayvan hakları yasası

Cuma, 20 Haziran 2014 14:43

Hayvan hakları savunucuları İstanbul, Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eylem hazırlıklarına başladı.

Hayvanları Koruma Kanunu değişikliği gündemi ile toplanan TBMM Çevre Komisyonu, hayvan haklarını ihlal eden 5 maddeyi kabul etti. Sivil toplum örgütleri toplantıdan hayal kırıklığı ile ayrıldıklarını söylerken “Bu haliyle tasarı, beklentilerimizi karşılamak bir yana hayvan haklarından da oldukça uzak bir konuma taşınmıştır” açıklamasında bulundu.

hayvanozgurlugucevirileri.com’un haberine göre, toplantının devamı 19 Haziran 2014 tarihine ertelenirken, hayvan hakları savunucuları İstanbul, Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde eylem hazırlıklarına başladı. İşte Çevre Komisyonu’nun hazırladığı hak ihlalleriyle dolu 5 maddenin sonunda olacaklar:

 

1- Tüm sokak hayvanları sokaklardan toplanacak

1910’dan 2014’e değişen bir şey yok. Osmanlı döneminde Hayırsız Ada’ya gönderilen sokak köpekleri bugün de şehir dışındaki toplama merkezlerine gönderilecek. Çevre Komisyonu’ndakiler devrim niteliğinde yasa tasarısı hazırlıyoruz derken ne düşündüler bilinmez ama (devrimden kasıtları hayvanları sokaklardan arındırmak mıydı?), bu maddelerin hayvan haklarıyla uzaktan yakından alakasını göremedik.

 

2- Toplanan hayvanlardan uygun olanları(!) deney merkezlerine satılacak

Devlete ait 50 köpeğin bakıldığı barınaklarda dahi hayvanlar, açlık ve susuzluktan, tıbbî yardım yoksunluğundan hayatını kaybederken, binlerce köpek kapasiteli barınakların yapılmasının tek sebebi var o da sokakları hayvanlardan arındırmak. Bu yolla “modern” şehir sokakları yaratmak, hayvanları tecrit etmek ve tecrit edilen hayvanları hayvan deneylerine göndermek gibi her türlü tasarrufta kullanmayı meşrulaştıracaklar. Mesela, koku alma duyuları yüksek olan köpekler sigara deneylerinden kozmetik deneylerine kadar akla hayale sığmayan deneylerde canlı canlı kesilecek, yakılacak, üzerlerine kimyasallar damlatılarak acı içinde öldürülecek. AB’ye uyum maksadı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın geçmişte çıkarttığı deney yönetmelikleri bu amacın önünü açmış, sokak hayvanlarının deneylerde kullanılmasını mümkün kılınmıştı. Yani ile minare çalınırken kılıfı hazırlanmıştı…

CircusElephant

3- Evde hayvan beslemek için belediyeden izin alınacak

Evet şaka değil gerçek. Evde hayvan beslemek için önce belediyeden hatta muhtardan (mahalli idare) izin alacaksınız, ardından kaç tane hayvan besleyeceğinize yine muhtar ve belediye karar verecek. Kısacası Çevre Komisyonu başınıza mıhtarcı başı dikti. Ve istediğinde evinizdeki hayvanları belediye alabilecek. Bunun yanı sıra pet shop’larda kedi, köpek, tavşan satılmayacak. Sevindirici gibi görünen bu yasanın ardındaysa, üretim çiftlikleri var. Bu çiftlikler pet shop’lar gibi göz önünde olmayacaklar bu yüzden içerisinde neler yaşandığını bilemeyeceğiz. Çünkü denetim yetkisi sadece Tarım Bakanlığı’nda olacak.

 

4- Yunus parkları kapatılmıyor. Yunus parklarında esarete, işkenceye ve ölümlere devam..

Hükümet yunus parkları ve hayvanlı sirklerin yasaklanacağını söylerken, son anda bu sömürü merkezlerinin ekonomik gelir kapısı olduğunu söyleyerek bundan vazgeçti. Çevre Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Mehmet Metiner’in açıklaması: “Bu parklar ülke ekonomisine katkı sağlamalarının ötesinde, çok önemli sosyal ve kültürel rol üstlenmektedir”

 

5- Sirkler yasaklanmıyor sirklerde işkencelere, ölümlere devam…

 

6- Hayvanat bahçeleri kapatılmıyor, aksine teşvik ediliyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags