5′inci yüz naklinde ilk adım tamam

Perşembe, 18 Temmuz 2013 10:03

130718-ozkanhaber.widecTürkiye’nin 5′inci yüz nakli operasyonunun ilk aşaması bu sabaha karşı tamamlandı. Polonyalı Andrzej Kucza’nın yüzü Antalya’ya götürülüyor.

Türkiye’nin ilk yüz naklini 20 Ocak 2012 tarihinde Uğur Acar’a, 4′üncü nakli ise Turan Çolak’a yapan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, 5′inci yüz nakli operasyonuna başladı.

Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı Andrzej Kucza’nın yüzü, Recep Sert adlı hastaya nakledilecek.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi, yaklaşık 4 saat süren operasyonla Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın yüzünü Muğla Yücelen Hastanesi’nde başarılı bir operasyonla aldı.

Ekiptekiler operasyon çıkışında koşarak kendilerini bekleyen özel araçla Dalaman Havalimanında bekleyen Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Antalya’da yüzü nakletmek üzere hastaneden ayrıldı.

Hastane çıkışında gazetecilerin ‘operasyon nasıl geçti ‘ sorusuna Prof. Dr. Özkan, “Çok başarılı bir operasyon geçti. Çok acil hastamıza yüzü yetiştirmemiz gerekiyor. Kusura bakmayın yetişmeliyiz” yanıtını verdi.

Ekip saat 07.30 sıralarında Antalya’ya indi. Burada sorulara yanıt vermeyen Özkan hastaneye giderek ameliyata girdi.

Öte yandan, Polonyalı turist Andrzej Kucza için iki adet yüz silikonu hazırlandığı, ailenin tercihinin ardından kadavranın yüzünün silikonla kaplanacağı öğrenildi.

130718-ameliyatic

BEYİN ÖLÜMÜ VE DOKU TESTİ 

Tatilini geçirdiği Akyaka beldesinde denizde boğulma tehlikesi geçiren ve Muğla Yücelen Hastanesine kaldırılan 42 yaşındaki Polonyalı turist Andrzej Kucza’nın beyin ölümü gerçekleşmişti ve aile Kucza’nın organlarını bağışlama kararı almıştı.

Yüzü de bağışlanan Polonyalı Kucza’nın doku testlerinin iki hastaya uyum gösterdiği, ekibin Bursalı olan ancak İzmir’de yaşayan 27 yaşındaki Recep Sert’te karar kıldığı açıklanmıştı.