Salı, 24 Aralık 2013 13:39

Güney Sudan etnik katliama sürükleniyor. Bir haftadır süren çatışmaların etnik temizlik boyutuna ulaştığını gösteren kanıtlara ulaşıldı. En az 200 kişinin etnik temizliğe kurban gittiği belirtildi.

Güney Sudan’da Devlet Başkanı Salva Kir ve eski yardımcısı Riek Machar arasındaki iktidar savaşı, etnik temizliğe dönüştü. Görgü tanıkları, başkent Cuba’da Nuer kabilesi üyesi 200′den fazla kişinin kurşuna dizildiğini belirtti.

Başka bir görgü tanığı da, Dinka kabilesi üyesi silahlı kişilerin, Nuer bölgesinde Dinka dili konuşmayanları öldürdüğünü ileri sürdü.

Güney Sudan’da çatışmalar Nuer kökenli politikacı Riek Machar’a bağlı milislerin 2 kasabada kontrolü ele geçirmesiyle başlamıştı. İki kasabada başlayan çatışmalar ülkenin güneyine yayıldı. Machar’a bağlı milisler başkent Cuba’nın doğusundaki Bor ve Bentiu kasabalarını ele geçirdi.

Dinka kökenli Devlet Başkanı Salva Kir, geçtiğimiz Temmuz ayında görevden aldığı eski yardımcısı Machar’ı darbe hazırlığı yapmakla suçluyor. Machar, iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmadığını iddia ederken, Devlet Başkanı Salva Kir de, etnik temizlik iddialarını reddediyor.

BM’DEN ÇAĞRI
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, BM Güvenlik Konseyi’nden Güney Sudan’a 5 bin 500 ek barışgücü personeli gönderilmesini istedi.

Güney Sudan’daki sivillerin korunmasının hayati önemde olduğunu belirten Ban, bunun için 5 bin 500 asker, 3 saldırı helikopteri, 3 çok maksatlı helikopter, bir C130 askeri nakliye uçağı ve polis gücünün geçici olarak Güney Sudan’a nakledilmesini talep etti.

1 MİLYON İNSAN ÖLMÜŞTÜ
İki politikacı arasındaki çekişmenin, Nuerler ve Dinkaları bir savaşa sürüklemesinden endişe ediliyor. Güney Sudan, 1 milyondan fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan 22 yıllık bir iç savaşın ardından 2011′de bağımsızlığını ilan etmişti.