5300 yıllık mumyanın gizemi

Cuma, 25 Temmuz 2014 11:03

1991 yılında Avusturya- İtalya sınırındaki Ötzlar Alplerinde keşfedildiği için bu mumyaya “Ötzi” adı verildi. Onun en ilginç yanı, doğanın elleriyle mumyalanmış ve günümüze kadar gelmiş olması. Ama “Buz Adam” lakaplı bu mumyanın gizemi bununla bitmiyor. Ötzi isimli mumya, hem tüm insanlardan farklı üstün fiziksel özellikleriyle hem de onu incelemeye kalkanları saran lanetiyle birçok sırrı içinde barındırıyor.

fft22_mf2311082“Buz Adam”, Ötzi’nin ölümü üzerine şimdiye kadar birçok spekülasyon ortaya atıldı. İlk olarak ölüm sebebinin kar fırtınası olabileceği söylendi. Sonraları ise Roma Öncesi çağlarda ölen; cesedi doğal şartlarla mumyalanan ve cinayete kurban gittiği düşünülen Tollund ve Lindow mumyalarının bulunmasıyla, cinayet şüphesi de doğdu.

otzi_ice1

Ötzi’nin vücudunda yapılan taramada ok izine rastlanmış; Ötzi’nin ellerinde, bileklerinde ve gövdesinde de yara ve bereler görülmüştür. Bu delillerden hareketle bir Agatha Christie romanı yazarcasına çalışan Avusturalyalı moleküler biyolog Thomas Loy, Ötzi ve bir veya iki arkadaşının avcılık yaparken, hasım bir grupla çatışmaya girdikleri fikrini oluşturmuştur.

otzi_580x

Ötzi üzerinde adli tıbbın, arkeolojinin, antropolojinin ve diğer ilgili disiplinlerin en ileri bilgi düzeylerini içeren çok titiz bir çalışma yapılmış, mumya kapsamlı bir şekilde ölçülmüş, röntgen ışınlarından geçirilmiş ve tarihlendirilmiştir.

1.10130_Dr_Egarter_Dr_Zink_sampling

Dokuları ve sindirim sistemi içindeki buluntular, ve taşıdığı aletlerdeki polenler ve diğer kalıntılar, mikroskopla incelenmiştir. Ötzi’nin ölümü esnasında 30-45 yaş arasında olduğu, yaklaşık 1.60 boyunda olduğu anlaşılmıştır.

Üzerindeki polen ve toz toprak kalıntılarından ve diş minelerinin izotopik yapısından, çocukluğunu İtalya’nın kuzeyindeki Bolzano’nun biraz kuzeyinde geçirdiği, ergenlik çağında ise 50 kilometre daha kuzeyde yaşadığı sonucuna varılmıştır.

Ötzi’nin vücudunun çeşitli yerlerinde toplam 57 dövme bulunmaktadır.Daha da ilginci, bu dövmelerin, günümüzde akupunktur tedavisi açısından önem arzeden noktalar üzerinde veya çok yakınında bulunmasıdır. (Radikal)

Tags