50 yaşın üstünde çocuk sahibi olmak torununuzu etkiliyor

Perşembe, 21 Mart 2013 13:20

dede-torun150 yaşından sonra çocuk sahibi olan bir babanın torununun otizm olma olasılığının iki kat daha fazla olduğu belirlendi.

Bir erkek eğer 50 yaşını geçmiş ve kız çocuğu sahibi olmuşsa torununa otizm otizm teşhisi konulma olasılığı iki kat artıyor. Doktorlar, yaşlı babaların genç yaşta baba olanlara göre erkek çocuk sahibi olmasında da aynı riskin fazla olduğu uyarısı yapıyor.

Daha önceki araştırmalarda ebeveynlerin yaşının çocukların otizm olup olmamasında etkili olduğu belirtilmişti ancak ilk kez torunların otizm olma olasılığının iki kat daha fazla olması araştırmalar tarafından ortaya kondu.

Araştırma genetik risk faktörünün nesilden nesile geçtiğini gösteriyor.

İngiliz, İsveç ve Avustralyalı bilim insanları İsveç’te 1932′den sonra doğan 6 bin otiizm hastasının aile ve doktor kayıtşarını analiz etti. Veriler nüfusun otizmden etkilenmemiş 31 bin üyesinin verileriyle karşılaştırıldı.

Araştırma sonunda yaşlı baba olan kişilerin torunlarının otist olma olasılığının yüksek olduğu ortaya çıktı. 50 yaşın üzerinde kızı olan bir babnın torununun otizm olma olasılığı, 20-24 yaş arası baba olan birinin torununun otizst olma olasılığından 1.79 kat daha fazla çıktı.

50 yaşından sonra baba olan birinin torununun otist olma olasılığı ise 1.67 kat fazla çıktı.

Araştırma JAMA Psychiatry dergisinde yayımlandı. Otizm sosyal etkileşim ve iletişim kabiliyetini yaşam boyu etkileyen gelişimssel bozukluklar için şemsiye bir terim olarak kullanılıyor.

King’s College Psikiyatri Enstitüsü’nden Dr. Avi Reichenberg, “İlk kez baba ve büyük babanın yaşam tarzının torununa etkisini gösterdik” dedi.

Tags