50 ülke gezdi, üstüne para kazandı

Pazartesi, 18 Mayıs 2015 08:29

3 yaşındaki Avustralyalı Brooke Saward, günümüz insanının en büyük rüyalarından birini hayatının gerçeğine çevirmiş: Sawar 2014 Ocak’ından beri tek başına, özgürce dünyayı geziyor, altı kıtadan 50 ülkeye ayak basmış ve üstelik artık gezerek para kazanıyor!

Her şey üniversiteden mezun olduğunun ertesi günü Londra’ya bir gidiş bileti almasıyla başlamış. Çektiği seyahat fotoğrafları sosyal medya hesaplarında büyük ilgi toplamış, 320 bin takipçisi var. Seyahat öykülerine, tavsiyelere yer verdiği blogu, ‘World of Wanderlust’ ise ayda 950 bin kere görüntüleniyor.

Screen Shot 2015-05-18 at 08.23.31Daily Mail Australia sosyal medyanın maceraperest yıldızına ulaştığında, Zimbabwe seyatini iptal etmiş ve Johannesburg’daki otelindeydi: “Geçen yıl üç-dört aylık süremi planlamıştım ama bunun çok kısıtlayıcı olduğunu düşünüyorum, önümdeki aylarda ne yapacağımı hep biliyordum. Bu seneyse plan yapmamaya karar verdim. Gelecek hafta ne yapacağımı bilmemek gerçekten çok heyecan verici. Şu anda tek bildiğim bir hafta içinde Pheonix’te olacağım, o zamana kadar ne yapacağımı ise bilmiyorum.”

Screen Shot 2015-05-18 at 08.22.44Brooke, seyahatlerinin yarısının masrafını kendisi karşılıyor, kalan yarısı ise blogunda yer almak isteyen oteller ve tur şirkerlerinin davetiyle gerçekleşiyormuş. “Geçen sene mayıs ayında oturup ‘Brooke, bu işten para kazanmazsan seyahat etmeye devam edemeyeceksin’ dedim kendime ve diğer blogların para kazanma yollarını inceledim” diye anlatıyor.

Screen Shot 2015-05-18 at 08.23.15Şu anda seyahatlerinde çektirdiği fotoğraflarda görülen şapkalara bile reklam alıyor. Sponsorlu seyahatlerinin yanı sıra ‘The World of Wanderlust Story’, ‘How To Create A Successful Blog’ ve ‘The Solo Travel Guidebook’ adlı seyahat blogger’larına rehberlik hizmeti niteliğindeki e-kitaplarıyla da gelir elde ediyor.

Screen Shot 2015-05-18 at 08.22.58“San Francisco’dan Los Angeles’a yaptığım son sehayat Skyscanner tarafından karşılandı mesela. Sponsorlu gezilerden kazandıklarımı diğer seyahatlerim için kullanıyorum. Bazen bungee jump ya da heyecan verici benzeri bir şeye rastlayıp onlara para harcıyorum” diyor. Saward geçen yıl içinde Macau’da dünyanın en yüksek Bungee Jumping’ini yapmış, İrlanda’yı karayoluyla gezip, memleketi Tazmanya’da Overland Track’te yürümüş.

Kaynak: Radikal