5 Maddede Fatih Terim Nasıl Başlıyor? Dipnot Tablet Spor Yazarı yazdı

Cumartesi, 14 Eylül 2013 14:05

CFR CLUJ - GALATASARAYDipnot Tablet spor yazarı Erdi Aydemir, Fatih Terim’in başarı metotlarına değindi.

Çok acı çektiğimiz 2006 Dünya Kupası elemelerinde de Fatih Terim, başka bir teknik adamına yanlışlarını ve puan kayıplarını temizlemeye gelmişti. Ersun Yanal’ın Hakan Şükür histerisi ve teknik yanlışları, büyük kayıplara yol açmış, Terim güç bela takımını baraj maçlarına taşımıştı.

Şimdi de Abdullah Avcı’nın yaptıklarını temizlemeye uğraşıyor. İlk iki maçlık dilimde muazzam bir iş yaptı. Peki hoca bunu nasıl yapıyor?

Madde 1- Cesaret Eğitimi

Fatih Terim için herkesin kafasında bir şablon vardır. Önde bastırır, hücum alanında bol oyuncu bulundurur ve doksan dakika mücadele ister.

Geldiği ilk maçtan itibaren oyuncularına çift forvetli sistemi salık veren hoca, oyuncularının savunma açıklarını özverileriyle kapatacağını düşünmüştü. Hocanın mantığı budur. Akhisar Belediyespor’a karşı da Santiago Bernabau’da Real Madrid’e karşı da bol hücumcuyla oynar.

Çünkü o, oyuncularının taktik tahtasında maçı kazanmalarını ister. Çoğu hoca aman deplasmandayız tek forvet çıkayım da savunmada açık vermeyeyim derken oyuncularının güvenini zedeler.

Abdullah Avcı, elinde Umut ve Burak gibi birbirini çok iyi tanıyan iki forvet olmasına rağmen tek forvet oynarken Terim oyuncularına bu güveni verdi ve hücum yaparak kazanabileceklerini kanıtladı.

Madde 2- Halkla İlişkiler Yönetimi

Fatih Terim’in başa geçmesinden beri basın mensupları sadece ve sadece onun sözleşmesini konuştular.

Hoca Galatasaray’da devam edecek mi yoksa yola Milli Takım’da mı devam edecek? Bu soru o kadar çok soruldu ki oyuncularımıza sadece maça odaklanmak kaldı. Yani hoca tüm şimşekleri üzerine çekerek hatta basın mensuplarıyla çekişerek, yazarların oyuncularına dokunmasına izin vermedi.

Hal böyle olunca oyuncuların motivasyonu, Avcı dönemindekinden kat be kat fazla oldu.

Madde 3- Taktik Deha

Onun yetenekleri hep motivasyon ve gaz ekseninde değerlendirilse de kuşkusuz Galatasaray-Türkiye-Fiorentina ve Milan gibi takımları çalıştırmış bir insanın sadece motivasyonla ve gazla kazanacağını iddia edemezsiniz.

Orta sahada onlarca tercih olmasına rağmen en dengeli ikili Selçuk-Topal’ı seçmesi, Gökhan Töre’nin Gökhan Gönül’ün depar kanallarını açacak olması ve Burak’ın Umut ve Selçuk’la bağlantısını seçmesi, taktik dehanın örnekleriydi.

Madde 4- Oyuncularında Yarattığı İnanç

Bir teknik adamın, bir komutanın ya da bir Başbakan’ın ilk yapması gereken, yapacağı hareketlere astlarının inandırmaktır.

Fatih Terim’in de böyle bir özelliği var. En garip seçimlerinde bile “hocanın bir bildiği vardır” algısını yaratır. Sabri’yi sol bek oynatır ve size, içeri çekip atacağı sert şutları düşündürür. Aynı şeyi Guus Hiddink yapar (Almanya maçı) ve memlekette başka sol bek mi yoktu yorumlarına neden olur.

Bu, yıllarca gelen başarıların yarattığı bir imajdır.

Madde 5- Nihayetinde Motivasyon

Millet olarak nasıl ki savaş durumlarında tek yürek olup düşmanlara kök söktürüyorsak, futbolda, basketbolda ya da voleybolda tabiri caizse gazcı bir teknik adamla çalıştığımızda harika işler yapıyoruz.

Son dönemde basketbol milli takımımızın yaşadıkları da bunun bir kanıtı. Çünkü Tanjevic oyuncularını artık motive edemiyor, yaptıklarını oyuncularına inandıramıyor, sürekli bağırıyor görünse de o bağırışları, milyonlarca dolar kazanan oyuncuların üzerinde herhangi bir etki yaratmıyor.

Fatih Terim’in bir bakışı ise bazı durumlarda yeterli olabiliyor. Eh o da Adanalılığından geliyor. Hocanın futbolcuğu döneminde de lider özellikleriyle yıldız olduğunu da unutmayalım.

Twitter: erdi_aydemir

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ