5 maddede Çarşı Grubu

Çarşamba, 28 Mayıs 2014 11:05

Gezi Parkı protestolarında Gezi’nin simgesi haline gelen ve Başbakan Erdoğan’ın sert tepkisini çeken Çarşı Grubu’na, eylemlerin bedeli Beşiktaş ürünlerinin satıldığı, Kartal Yuvası’nda kesildi. Konuyla ilgili konuşan Çarşı Grubu’nun önde gelen isimleri, “Artık kendi ürünlerimizi basacağız” derken, Beşiktaş yönetimi ise konuyla ilgili konuşmaktan kaçındı.

 

Gezi’nin yıldönümünde Gezi’nin simgelerinden biri haline gelmiş Çarşı Grubu’nun tarihi nedir ve Gezi’de neyi ifade ediyorlardı. 5 maddede Çarşı’ya dair herşey…

 

1. Çarşı Grubu ne zaman kuruldu?

1982 yılında kurulan Çarşı grubu, futbol maçlarını ağırlıklı olarak Kapalı Tribünde izler. En bilinen sloganları “Çarşı her şeye karşı!” ve “Evdeki hesap Çarşıya uymaz”dır. En tanınan amigosu Alen Markaryan’dır. 27 Mayıs 2008 günü varlığını sona erdirme kararı aldı. Ama 21 Ağustos 2008 tarihinde, yaklaşık 200 kişilik bir taraftar grubu alem biter, ortam biter, Çarşı bitmez diyerek Çarşı ve tezahüratlarının devam edeceğini maçka parkında duyurdu.

349523

2. Çarşı nelere karşı?

Çarşı Grubu denilince akla gelen daha çok tribünlerde görmeye alışık olunmadık tarzda muhalif bir söylem kullanması, sol politik söyleme ait kavramları ve sembolleri benimsemesi, güncel politik konulara ilişkin çoğu zaman beklenmedik tavır takınması olmaktadır.Örneğin Çarşı yazarken A’yı anarşizmin sembolü olan yuvarlak içindeki a şeklinde yazmaları, genelde milliyetçi ve ülkücülerin egemen olduğu kabul edilen tribünlerde başlıbaşına bir ilginçlik olarak görünmektedir. Grubun çıkışlarında belirgin bir özellik olarak anti-faşist bir söylem görülmektedir. Ayrıca grup içinde kendilerini demokrat, sosyal demokrat, sosyalist, ekolojist vb. şeklinde de ifade edenlerin varlığı da söz konusudur.

 

3. Çarşı’nın en bilinen eylemleri nedir? 

- Bülent Ecevit’in ölümü üzerine resmi sitelerine  ”Kara Kartal seni unutmayacak Karaoğlan” sloganı koydular.

- Barcelona’nın Kamerunlu siyahi oyuncusu Samuel Eto’o'ya La Liga’da hemen her maçta yapılan ırkçı tezahüratlar nedeniyle “çArşı ırkçılığa karşı -hepimiz Eto’yuz!” pankartları ile destek verdiler.

- 2005/2006 sezonunda bazı maçlardan önce açtıkları “Çarşı Nükleer Santrallere Karşı” yazılı pankartlarla dikkat çekmiş ve Sinop’ta düzenlenen Nükleer karşıtı gösterilere katılmışlardır.

- 2007 yılında kuruluşunun 25. yılını kutlayan Çarşı, bu sebeple düzenleyeceği etkinliklere Kızılay’a topluca kan bağışında bulundular.

- Mart 2008′de oynanan Galatasaray maçı öncesi resmi sitelerinde alkol karşıtı bir slogan yerleştirip, maç günleri alkol alınmaması kararıdır.

- 27 Ekim 2011 tarihindeki Beşiktaş-Fenerbahçe maçının bitiminde atkılarını sahaya atarak Van’daki depremzedelere yardımda bulundular.

- Çarşı, il trafik kodu 65 olan Van için 20 Kasım 2011 tarihindeki Beşiktaş-Galatasaray maçının 65. dakikasında üstlerini çıkararak soğukla mücadele eden depremzedelerin durumuna dikkat çektiler.

- Gezi Parkı Direnişi kapsamında Beşiktaş İnönü Stadı yıkımında kullanılan ekskavatörü kullanarak TOMA’ları geri püskürtmüşlerdir. Ekskavatör’e “POMA, (Polis Olaylarına Müdahale Aracı)” adını verdiler.

534891

4. Çarşı Gezi’ye neden destek verdi? 

Siyasi bir oluşum olmadılarını yalnızca taraftar grubu olduklarını söyleyen Çarşı, Gezi’de kişilere yapılan haksızlıkları görüp bunun üzerine Beşiktaş’tan Taksim’e yürüme kararı aldıklarını ve birçok taraftarın habersiz bir şekilde destek verdiklerini açıkladı. Çarşı, Gezi’de olmalarının en büyük nedeninin ise ‘polisin yaptığı şafak operasyonu olduğunu’ belirtti. İstanbul’da semt kalan Beşiktaş’ı hiçbir şekilde yalnız bırakmayacaklarını belirten Çarşı, ‘biz evimizi koruduk, bunu yapmaya devam edeceğiz’ açıklamaları ile dikkat çekmişir.

0000456815

5. Gezi sonrası Çarşı’da kaç kişi gözaltına alındı? 

Çarşı grubunun kurucularından Sarı Cem lakaplı Cem Yakışkan ile Çarşı’nın pankartlarını hazırlayan Deve Erol lakaplı Erol Özil’in aralarında bulunduğu 22 kişi Gezi eylemleri sırasında gözaltına alındı.

 

Dipnot Tv