5 gün sonra Gezi Parkı’na giriş izni

Cumartesi, 1 Haziran 2013 16:55

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası projesinin durdurulması için yapılan protestolar 5′inci gününde amacına ulaştı.

Polis ekipleri saat 15:45 sularında otobüslere binerek çekilmeye başladı.

Bu sırada Taksim çevresinde toplanan gruplar, polisi protesto etmeye ve bazı cisimler atmaya başlayınca otobüslere binen polis ekipleri geri dönerek gaz bombaları atmaya başladı.

Polis ekipleri meydandan Gezi Parkı’nın içine doğru çekildi. Polislerin büyük bölümü ise otobüslere bindirilerek Dolmabahçe çevresine gönderildi.

Polislerin gezi parkının etrafında tedbir almasının ardından göstericiler, bir kez daha protestoya başladı. Bu sırada polis, gaz bombası atmaya başladı. Göstericiler ise sık sık birbirilerini polisi tahrik etmeme konusunda uyardı.

Polis daha sonra AKM’nin önüne çekilerek Gezi Parkı’ndaki bariyerleri kaldırdı.

Göstericilerin meydanı ve Gezi Parkı’nı doldurmasının ardından polis bir kez daha onlarca gaz bombası fırlattı. Göstericiler de İstiklal Caddesi’ne kaçıştı.

Kendilerini Dolmabahçe’ye götürecek otobüsleri bekleyen Çevik Kuvvet, zaman zaman kalabalığın üzerine gaz bombası atmaya devam etti.

Gezi Parkı’na giren göstericiler de polisin üzerine taş attı. Zaman zaman polisin üzerine havai fişek atıldığı da gözlendi.

Bu olaylar nedeniyle meydan 16.10 itibariyle tekrar boşaldı. Çevik Kuvvet ekiplerinin çekilmesinin ardından göstericilerin hedefi bu kez meydanda kalan panzer ve TOMA’lar oldu.

Son araçların da 16.25 itibariyle meydandan ayrılmasıyla birlikte göstericilerin hedefleri bu kez canlı yayın araçları oldu. Medya aleyhine slogan atan göstericilerin bazıları canlı yayın araçlarına saldırdı.

GAZ, TAZYİKLİ SU VE PLASTİK MERMİ
Cuma sabahı 05.00 sularında başlayan polisin sert müdahalesine yönelik gösteriler, gün boyunca önce İstanbul’un merkezi noktalarına daha sonra da Türkiye geneline yayıldı.

Protestocuları Gezi Parkı’na yaklaştırmak istemeyen polis, 07.00 sularında verdiği aranın ardından 10.15′te Taksim’de tekrar müdahaleye başladı.

Polis, ara sokaklardan Taksim’e yürümek isteyen ve çevrede toplanan gruplara biber gazı ve tazyikli su kullandı.

Gümüşsuyu, Kazancı yokuşu, Sıraselviler, Harbiye ve Tarlabaşı girişinde polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

TARAFTAR GRUPLARI
Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftar gruplarının da aralarında yeraldığı yaklaşık bin 500 kişilik kalabalığa İstiklal Caddesi’nde polis müdahalede bulundu. İstiklal Caddesi Fransız Konsolosluğu önünde toplanan grubun meydana doğru yürüyüşe geçmesiyle polis gruba müdahale ederek Tünel’e kadar kovaladı.

Bu sırada başka yönden meydana ulaşmayı başaran bir grup Talimhane tarafında çöpleri ateşe verdi. Polis kısa sürede gruba ve ateşe müdahale etti.

MHP’LİLERE SERT MÜDAHALE
Öğlen saatlerine gelindiğinde ise Taksim çevresinde toplanan gruplara müdahaleler azaldı.

Saat 13.00 sularında meydana yürümek isteyen MHP’li bir gruba polis müdahale etti. Grubun içinde olan MHP’li vekil Abdurrahman Başkan, polise tepki gösterdi.

PLASTİK MERMİ
Göstericileri uzaklaştırmak isteyen polisin zaman zaman plastik mermi kullandığı da görüldü. Bu olayların birinde ATV kameramanı İsmail Velioğlu yaralandı. İsabet eden plastik mermiden parmağı kırılan kameraman tedavi altına alındı.

Dün Taksim ve çevresinde gözaltına alınan 81 kişi adliyeye sevkedildi. İzmir’de, ise 115 kişi gözaltına alındı.

KURAL HASTANEDE
Çevreci kimliğiyle tanınan Prof. Orhan Kural, eyleme destek verdi. Polisle karşı karşıya kalan grupta ön sıralarda yer alan Kural, yoğun gaz altında kalarak fenalaştı. Prof. Kural, kaldırıldı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alındı.

Dün gece Sıraselviler, Harbiye, Gümüşsuyu ve Galatasaray’da yapılan müdahaleler sabaha kadar sürmüştü.

Bugün saat 15:45 sularında polis önce Taksim Meydanı’ndan çekildi. Daha sonra da Gezi Parkı’nın etrafındaki bariyerler kaldırıldı.