301 ölümün izi arşivden çıktı

Salı, 27 Mayıs 2014 10:47

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasındaki yazışmalar, Soma’da maden faciasının meydana geldiği Eynez bölgesindeki gaz sızıntısının yıllardır bilindiğini, hatta madenin gaz seviyesi risk sınırını geçtiği için üretimin birçok kez durdurulduğunu ortaya koydu.

 

Taraf’tan Hüseyin Özay’ın haberine göre, 2009-2011 arasında, kömür sahasında gaz sızıntısının olduğu Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Ege Linyitleri İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün yaptığı denetimlerde ortaya çıktı. Ancak bu seviyenin, risk sınırının altı olarak kabul edilen 50 ppm’den düşük olduğu belirlendi.

maden-yazisma

Kapanmasıyla açılması bir oldu

2011 yılının yaz aylarında yapılan denetimlerde ise maden ocağındaki gaz seviyesinin tehlike sınırının iki katına ulaştığı saptandı. 2011 yılında ocakların bazıları kapatıldı ancak kısa bir süre sonra ‘gerekli önlemler alındığı‘ gerekçe gösterilerek tekrar üretime açıldı.

Bu sürede söz konusu bakanlıklar arasında sahadaki gaz seviyesine ilişkin bazı yazışmalar yapıldı. Örneğin, Ege Linyitleri Genel Müdürlüğü’nün maden ocağındaki gaz seviyesinin 93 ppm’e yükseldiğine yönelik bulgusu, 2011 yılının Ekim ve Kasım aylarında Enerji Bakanlığı’na bağlı ekipler tarafından da tespit edildi. Maden İşleri Genel Müdürlüğü de konuyla ilgili olarak TKİ ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Teftiş Kurulu’na çeşitli yazılar göndererek gereğinin yapılmasını istedi.

 

Üretimin durdurulduğu bildirilmiş

Aynı şekilde, Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 14 Kasım 2011 tarihinde TKİ’ye gönderilen yazıda, Eynez Bölgesi’ndeki maden sahasının C panosundaki karbonmonoksit miktarının 93 ppm’e ulaştığı ve bu nedenle de üretiminin durdurulduğu vurgulandı. Aynı yazıda, barajların yeniden açılması gerekli, kurtarma araç ve gereçlerinin hazır bulundurulması istendi. Ancak bir süre sonra eksikliklerin giderildiği öne sürülerek saha yeniden üretime başladı.

 

Tags