300 milyon TL değerinde, dev operasyon!

Salı, 9 Temmuz 2013 17:00

37658_2915_08072013_2Diyarbakır Valiliği, dün Lice, Hazro ve Kocaköy ilçeleri üçgenindeki 7 köy kırsalını kapsayan büyük uyuşturucu operasyonunda, 300 milyon lira değerinde 6 milyon 150 bin kök kenevir bitkisinin ele geçirildiğini açıkladı.

Lice İlçesi’nin Esenler Köyü ile Eldeğmez Mezrası, Hazro İlçesi Meşebağları Kırmataş ve Sarıerik köyleri ile Kocaköy İlçesi Gözebaşı ve Boyunlu köyleri kırsalında dün düzenlenen tarihin en büyük uyuşturucu operasyonunun sonuçları ile ilgili Diyarbakır Valiliği bugün yazılı açıklama yaptı. Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘narko terör’ soruşturma dosyası kapsamında tespit edilen yasadışı kenevir ekim alanlarının imhasına yönelik dün saat 04.00′da Şehit Jandarma Komando Çavuş Noyan Aydın adının verildiği operasyonun düzenlendiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Operasyon öncesi İl Jandarma Komutanlığı’nca kırsal alanındaki suç unsurlarına yönelik yapılan istihbari çalışma neticesinde, belirtilen bölgelerde geniş vadilere yayılmış şekilde yasadışı kenevir ekiminin yapıldığı tespit edilmiştir. Operasyonda; Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde toplam 51 tim ile güvenlik tedbirlerini içeren çember oluşturulmuş, Jandarma Komutanlığı KOM Şubesi ve narkotik timler ve adli Jandarma ekipleri ile Emniyet Müdürlüğü narkotik ekipleri vasıtasıyla da yasadışı kenevir ekim tarlaları imha edilmiştir. Operasyon ile ilgili adli işlemler Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen yetkiler kapsamında yürütülmektedir.”

Açıklamada, operasyonda güvenlik çemberinde 770, narkotik müdahale ekiplerinde ise 240 olmak üzere toplam 1010 güvenlik görevlisinin yeraldığı belirtildi. 610 jandarma, 200 geçici köy korucusu, 150 polis, 50 işçinin katıldığı operasyonun saat 18.15′te vukuatsız olarak sona erdiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Birlikler faaliyetin tamamlanmasını müteakip taarruz helikopterlerinin himayesinde saat 19.00′da çekilmiş ve vukuatsız olarak ana üs bölgelerine intikal etmiştir. Operasyonda 10 kilometre uzunluğunda 7 kilometre genişliğinde bir alanda faaliyet icra edilmiş olup, operasyon neticesinde 615 dönümlük alanda toplam; 6 milyon 150 bin kök kenevir bitkisi (yaklaşık 300 ton kubar esrara eşdeğer), 53.61 kilogram kubar esrar maddesi, 11 adet jeneratör, 4 adet su kuyusu, 4 adet dalgıç pompa Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla imha edildi. Aramalarda, 1 adet otomatik av tüfeği, 1 adet kütüklük, 4 adet av fişeği, 10 km uzunluğunda sulama maksatlı su borusu, bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.”

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlatılan soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, “Olay mülki ve adli makamlara bildirilmiş olup Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla olayla ilgili tahkikata başlanılarak, şüpheli şahıs veya şahısların yakalanması çalışmalarına devam edilmektedir. Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) tarafından yürütülen ‘Uyuşturucu Fiyat Projesi’ kapsamında ‘Türkiye Geneli Toptan ve Sokak Düzeyi Uyuşturucu Fiyatları’ baz alındığında, ele geçirilen kenevir bitkisinin toplam piyasa değeri yaklaşık olarak 300 milyon liradır” denildi.