3. havalimanının ismi ne olacak?

Cumartesi, 27 Temmuz 2013 16:52

3-havalimani-2015-te-hazir_haber_2391722018 yılında hizmete açılması planlanan İstanbul’un üçüncü havalimanının adının ne olacağı son dönemlerin en merak edilen konularından. Edinilen yeni bir bilgi ise insanların merakını bir nebze giderecek gibi duruyor. Havalimanı için önerilen isimler arasında Mevlana’nın öne çıktığı iddia edildi..

MEVLANA İSMİ ÖNE ÇIKIYOR

Türkiye’nin en büyük ihalesi olan 3. havalimanı inşaatı ihalesini 22 milyar 152 milyon euro ile Cengiz-KolinLimak-MAPA- Kalyon’un da içinde bulunduğu 5′li konsorsiyum kazanmıştı. İhale sonrasında hemen başlayan inşaat hazırlıklarıyla beraber de en çok merak edilen konulardan bir diğeri de havalanına ne isim verileceği belki de.

‘NE OLURSAN OL GEL’ SÖZÜ UÇAKLARA ÖRNEK OLACAK

Para Dergisi’nin haberine göre birçok isim içinden Mevlana ismi öne çıkıyor. Hatta bu isim devlet büyüklerinin de önüne öneri olarak gitmiş. Yakın zamanda projenin isminin kamuoyuyla paylaşılacağı söyleniyor. Eğer Mevlana ismi benimsenirse, ünlü tasavvufun “Gel, ne olursan ol gel!” sözü, mecazi olarak dünyanın tüm uçaklarına kucağının açık olduğu şeklinde lanse edileceği kulislerde dolaşan diğer bir iddia.

Dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyacak olan 3. havalimanının inşaatı, ihaleye kazanan konsorsiyum tarafından en geç bir yıl içinde başlanılnması hedefliyor. Havalimanını ise 2018 yılı sonunda hizmete açılacak. İhalenin teknik hazırlıkları bir taraftan yürürken, ekipler geceli gündüzlü çalışırken diğer taraftan da isim üzerinde fikirler yürütüdüğü belirtiliyor.

Tags