3. Havalimanının çevresinde konut projeleri başladı

Pazartesi, 24 Haziran 2013 09:22

arnavutkoy-konut-fiyatlari-1369644355Gezi Parkı’nda yer alan ağaçların ve yeşil alanın yok edilmemesi için başlayan ve ardında büyük bir kalabalığı sürükleyen “gezi eylemleri” 19. Gününde sona erdi. Ancak uzmanlar bu eylem sürecinde göz ardı edilen diğer bir çevre sorunun daha da derinleştiğini belirtiyorlar.

İstanbul’un kuzey kıyılarında projelendirilen 3. Havalimanı ve 3. Köprünün inşasıyla bu bölgeden geçecek olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun bölgede önemli çevresel erozyona yol açtığı aktarıldı.

Hükümet yetkilileri projelerin ortaya çıkış ve ihale sürecinde her ne kadar doğaya minimum düzeyde zarar verilecek ve sonrasında çevrenin tekrar ağaçlandırılacağını belirtmiş de olsalar şuan gelinen nokta da 900 bine yakın ağaç kesildi ve bunun artarak devam edeceğinin öngörüldüğü söylendi.

Toplumu endişelendiren diğer bir boyut ise havalimanı çevresinde yükselmeye başlayan konut projeleri.“Şehrin kargaşasından uzakta, doğanın içinde, huzur ve mutluluk dolu, havaalanı ve köprüye X dakika uzaklıkta” gibi tanıtım afişleri şimdiden reklam panolarındaki yerini aldı.

İstanbul’un akciğerleri olarak nitelendirilen bu bölgede yaşanan değişimin doğa ve toplum üzerindeki etkilerinin neler olacağı gelecek günlerde gündemi uzun süre meşgul edecek görünüyor.