27 yıllık İMKB Borsa İstanbul oldu

Cuma, 5 Nisan 2013 11:56

BASBAKAN RECEP TAYYIP ERDOGANYeni adıyla faaliyetine devam eden Borsa İstanbul AŞ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çaldığı gong ile işlemlere başladı. Başbakan Erdoğan gongu çalarken,”Borsa İstanbul’un tüm iktisadi hayatımızın en önemli noktası olarak şu anda gongunu çalıyoruz” dedi.

Açılışta bir konuşma yapan Erdoğan, Bugünkü tarihi adım İstanbul’u finans merkezi yapma projesini güçlendirecektir. Türkiye’de büyüme 2012′de ABD ve AB’nin çok üzerinde gerçekleşti. Yüzde 63′ten devraldığımız faizi yüzde 6′ya indirdik. Yüzde 6′lık faizi fazla görüyorum. Yüzde 6′lık faizin bir baskı olduğunu ifade etmek istiyorum. Kısa zamanda bunu daha da düşürmek suretiyle faiz baskısını tüketiciler üzerinden kaldıracağız. IMF’ye 400 milyon doları da önümüzdeki ay ödeyip borçları kapatıyoruz.” dedi.

“KREDİ NOTLARI ÖNEMLİ DEĞİL”

Kredi notlarına da pek önem vermiyorum. Orada gizli bir hesap yatıyor. Adil olan konsa biz şu an BB+’da olmayız. Türkiye’nin gerçek durumu bu değil. Türkiye’nin notunu istemeye istemeye de olsa artırıyorlar. Onlara kalsa düşürecekler. Batan ülkeler altı kat birden artıyor. Herhalde matematik bilmiyorum.

Çözüm sürecinin en önemli sonuçlarından biri de ekonomik göstergeler olacaktır. Terörün son 29 yıldaki maliyeti 300 milyar dolardır. Terörle mücadeleye harcanan çok ciddi bir maliyet var.”

İMKB YERİNE “BİST”

Unvanının “Borsa İstanbul” olarak değişmesi nedeniyle Pay Piyasası ve Borçlanma Araçları Piyasası’nda işlem gören menkul kıymetlerden hesaplanan endekslerin adlarında yer alan İMKB’nin kısaltması bugünden itibaren BİST olarak değiştirildi.

Tags