23 yıldır oruç tutuyor

Perşembe, 11 Temmuz 2013 16:11

37766_84133_11072013110821_0Kocaeli’nin Gölcük İlçesi’nde market işleten 46 yaşındaki Osman Ay, 23 yıl önce başladığı orucu yaşam biçimi haline getirirken bugüne kadar hiç bir rahatsızlık duymadığını söyledi.

Daha önce oldukça kilolu olan ve zayıflama niyetiyle yemeği azaltan, ardından İslam dininde kutsal kabul edilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarında oruç tuttunca fazla kilolarından kurtulmaya başlayan Osman Ay, başladığı oruç tutmayı bir daha bırakmadı. 23 yıldan bu yana aralıksız oruç tutan Ay, herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadığını aksine kendisini daha sağlıklı hissettiğini söyledi. Osman Ay, önemli bir sağlık sorunu ile karşılaşmadığı takdirde kesinlikle oruç tutmayı bırakmayacağını belirterek şöyle devam etti:

“Markette çalıştığım dönemde 3 aylara girilmişti. Bu mübarek ayları oruçlu olarak değerlendirmek istedim. 3 aylar bitince sağlığımda, sıhhatimde önemli sorun olmadığını görünce o yılı oruçlu geçirdim. Daha sonra yıllar birbirini kovaladı. Şu anda geriye baktığımda 23 yıldır oruç tutmuşum. Oruç tutan insanlarda sevgi, merhamet duyguları gelişiyor. Yardımlaşma hissi çoğalıyor. Kendisi açlık çektiği için karşıdaki insanların neler çektiğini hissediyor. Zaten oruç tutan insan sabırlı insan, iradesine hakim olan insan, yüzü gülen insandır.”