21 yıldır resesyona girmeyen tek ülke

Perşembe, 7 Mart 2013 11:12

avuBütün dünya etkisini gösteren ekonomik daralma ve resesyonlar Avustralya’ya, madencilik ve inşaat sektörünün desteğiyle 21 yıldır büyük bir etki yaratmayıp “resesyona girmeme” rekoru kırdırdı.

Avustralya 2012 yılını yüzde 3.1 büyümeyle kapatarak arka arkaya 21 yıl resesyona (ekonominin art arda iki çeyrek küçülmesi) girmemeyi başardı.

Deloitte Access Economics Yöneticisi Chris Richardson’a göre Avustralya bu performansıyla en uzun süre resesyona girmeyen ülke olma rekorunu kırdı.

CommSec Başekonomisti Craig James ise, Avustralya ekonomisinin “ne çok sıcak, ne çok soğuk” olan mükemmel bir dengede bulunduğunu söyledi.

James, “Enflasyon kontrol altında, işsizlik az, ekonomi ‘normal’ bir hızda büyüyor ve diğer gelişmiş ülkelere göre bütçe açığı ve devlet borcu düşük” dedi.

GELİŞMİŞ EKONOMİLERİ GERİDE BIRAKTI
Avustralya’nın başarılı ekonomik performansı diğer gelişmiş ülkelerin büyüme rakamlarıyla kıyaslanınca daha da netleşiyor.

2012′de Avustralya yüzde 3.1 büyürken, ABD yüzde 1.6, Kanada ise yüzde 1.1 büyüdü. İngiltere ancak yüzde 0.25 büyüyebilirken Euro Bölgesi yüzde 0.9 daraldı.

CNBC-E

Tags