2050′de uçuşlar daha sallantılı geçecek

Salı, 9 Nisan 2013 15:44

fft64_mf1407216Küresel ısınmanın hava trafiğini de olumsuz yönde etkileyeceği ileri sürüldü. Uzmanlar bu yüzyılın ortalarında türbülansların daha sık yaşanacağı uyarısında bulundu.

Karbondioksit emisyonunun artması sonucu havada daha fazla türbülansın yaşanacağı belirtildi. İngiliz uzmanların yaptığı araştırmada 2050′de transatlantik uçuşlarda çok daha fazla ve şiddetli türbülansların yaşanacağı öngörülüyor. Uzmanlar bunun yolculuk süresini uzatacağını ve yakıt tüketimini artıracağını belirtti.

Herhangi bir kişi hava yoluyla yapılan yolculukta türbülans deneyimi yaşamışıtr. Atmosfer basıncı, hava akımı, soğuk ve sıcak cephe değişimi ya da gökgürültüsü gibi atmosfer olayları türbülansa yol açabilir. Hafif türbülanslar uçağı sallar ama çok şiddetli türbülanslar yolcuların yaralanmasına yol açabilir. Uçağa yapısal zarar verebilir. Uzmanalar bunun maliyetinin yılda milyon dolar olduğunu belirtiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı tahminlerine göre karbondioksit emisyonunun 2050′de artması ile türbülansların daha sık ve şiddetli olacağı belirtiliyor. Reading ve East Anglia üniversitelerinden bir grup bilim insanı Nature Climate change dergisinde yayımladıkları araştırmada bu yüzyılın ortasında hava yolu uçuşlarının daha sallantılı geçeceğini tahmin ediyor.

Karbondioksit sera etkisi yapan en güçlü gaz olarak biliniyor. Küresel ısınmanın en büyük suçlusu olarak gösteriliyor. Emisyonunun artması ortalama küresel ısınmanın artmasına neden oluyor.

Reading Üniversitesi’nden Paul Williams yüzeyden 10 km yukarıdaki atmosferde de değişiklik olacağı uyarısı yaparak bunun uçaklar için istikrarsız bir durum yaratacağını söyledi.

Bilim insanları çalışmalarında Kuzey Atlantik uçuş koridoruna odaklandı. Avrupa ile Kuzey Amerika arsındaki bu koridorda her gün
uçak uçuyor. uzmanlar bilgisayar similasyonu kullanarak iklim değişikliğinin etkisini test etmeye çalıştı. Uzmanlar bu yüzyılın ortasında bu koridorda türbülansların yüzde 40 ila yüzde 170 artacağını öngörüyor. Türbülansın gücünün ise yüzde 10 ila 40 artması bekleniyor. Bu da yolculuğun daha riskli olacağını gösteriyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği çalışmanın havayolu prosedürünü değiştirmeyeceğini söyledi.