2020’ye Kadar Yok Olması Beklenen Sektörler

Çarşamba, 18 Kasım 2015 23:32

ERGİ ŞENER

Her sene, yılın sonuna yaklaştığımızda, ardı ardına pek çok araştırma firması bir sonraki yıla etki etmesi beklenen yeni teknolojileri paylaşarak, bu teknolojilerin günlük hayatımızı ve iş yaşantımızı nasıl etkileyeceğini analiz etmeye başlar.

Belirli dönemlerde oldukça popüler olan trendlerin bir kısmı saman alevi gibi gelip geçerken; bir bölümü de pazar ve tüketici tercihleri üzerinde önemli etkiler bırakarak, geleceğin şekillenmesinde rol oynar. Yeni teknolojiler, bu teknolojilere müşterilerin adaptasyonu, yepyeni fırsatlar ve pazarlar ortaya çıkarırken; alışkın olduğumuz bir takım uygulamaları ya da sektörleri de oyunun dışına atabilir.

2016 için öne çıkması beklenen teknoloji trendlerini Aralık ayında detaylı olarak inceleyeceğim. Bunula birlikte, bu yazımda, teknolojinin yıkıcı özelliğine yer vermek istedim. Yeni teknolojik uygulamalar ile 2020’ye kadar yok olması beklenen, yeni jenerasyonların hiç tanımayacağı ve anlamlandırmakta zorlanacağı sektörleri / uygulamaları Dipnot Tablet okuyucuları için derledim:

  1.      Merkezi Taksi Sistemleri:

Eskiden taksi çağırma alışkanlığımız, ev telefonundan en yakın taksi durağını aramak (Türkiye’de ne yazık ki, pek çok Avrupa ülkesine kıyasla merkezi bir taksi çağırma numarası hiçbir zaman olmadı) ya da belirli lokasyonlarda taksi durağı ile iletişim sağlayan megafon sistemlerinden yararlanmak şeklinde olurken (sokakta elimizle taksi durdurmaya çalışmamızı saymıyorum); bugün teknolojinin yolcu ve sürücü arasında olduğu kadar, farklı taşıtların da birbirleriyle iletişim kurmasını sağlaması, taksi ulaşımında yeni bir dönemi başlattı. Dünyada Uber, Lyft gibi şirketlerin sürüklediği, paylaşım ekonomisi (sharing economy) olarak adlandırılan ve taksi çağırma, araç bulma alışkanlığını değiştiren uygulamalar ile birlikte sürücüsüz araç teknolojilerinin hızla yaygınlaşması, merkezi taksi sistemlerinin her geçen gün kan kaybetmesine neden oluyor.

Özellikle Uber, Amerika’da başlattığı, merkezi taksi sistemlerine vurduğu darbeyi hızla genişletmekte. Kısa sürede 53 ülkeye yayılım gösteren ve geçtiğimiz yıl itibariyle Türkiye’de de faaliyetine başlayan Uber, mart ayında, New York’da şehrin simgelerinden biri haline gelmiş “Sarı Taksilerin” sayısını aşmayı başardı. Londra’nın simgelerinden olan “siyah taksiler” de başlarına gelecekleri anlayıp, Uber ile  savaşmaya devam ediyor ve ara ara, Londra trafiğini durdurup Uber’i protesto ediyorlar (ancak bu protestolar, Uber’in reklamının yapılmasının ötesine geçemiyor).

Uber tarzı uygulamalar hızla hayatımızın parçası haline geldi. Henüz erken gibi gözükse de, sürücüsüz araçların da hayata geçmesi ile birlikte aynı hızla yaygınlaşacağı tahmin ediliyor. Şehir trafiğin akışını değiştirmeyi başaran bu teknolojiler, merkezi taksi sistemlerini yavaş yavaş hayatımızdan çıkarıyor.

2.     Hafıza Kartları:

Bir örnek vermek gerekirse, 2000’li yılların başında sıkça kullanılan Floppy diskleri gören bugünün çocukları, “save” (kaydet) ikonunun büyütülüp 3D printerdan çıkarılmış hali olarak yorumlayacaktır. Bulut tabanlı platformların artış göstermesi, “Streaming Media” servislerine erişimin kolaylaşması ve sürekli bağlı kalma isteği doğrultusunda pek çok fiziksel depolama uygulaması tarihe gömülecek gibi görünüyor. Floppy disklerin ardından, sırayla CD, DVD, Blu-Ray diskler, harici sabit diskler, hafıza kartlarının yok olacağı tahmin ediliyor.

3.     Ev Telefonları:

Pek çoğunuz benimle aynı fikirdedir sanırım, ben 2008’den beri ev telefonu kullanmıyorum, şu anki evime geçerken bağlatmadım bile; pek çoğunuzun da artık işlerinde ve evlerinde sabit telefon kullanmadıklarını tahmin edebiliyorum. Akıllı telefonların iletişimi çok daha pratik ve kullanışlı hale getirmesi sabit telefonlara olan ihtiyacımızı tamamen ortadan kaldırmış durumda.

4.     Kablolu TV:

Teknoloji devlerinin son zamanlarda gözüne kestirdiği TV sektörü de teknolojiden oldukça etkilenen sektörlerin başında geliyor. Internet, video ve içerik servislerine erişim alışkanlıklarını kökten değiştirmekte. Apple TV’nin yenilenen ara yüzü, Google’ın Chromecast’te gerçekleştirdiği yenilikler, Netflix gibi içerik servislerinin yaygınlaşması, kablolu TV’lere olan ihtiyacı azaltmakta. 4G gibi internet hızını artırıcı altyapıların devreye girmesi ile istediğiniz tüm içeriklere daha hızlı ve pratik bir şekilde erişim mümkün olacak, bu da kablolu TV’lerin hayatımızdan silinmesini hızlandıracak.

apple tv vs chromecast

5.     Sinema Salonları:

Boş zamanlarımızı değerlendirme adına ilk tercihlerimizden olan sinemaya gitme alışkanlığımızın da teknoloji ile birlikte değişmesi olası. Dev ekran ve ses sistemi artık yeterli bir değer teklifini oluşturmuyor, bu nedenle sinema bilet satışları sürekli azalmakta. Yeni nesil akıllı TV’ler ve evinize yapacağınız çok da yüksek maliyetli olmayan bir yatırım ile sinema salonundan daha iyi bir deneyimi evinize getirmeniz mümkün olabiliyor. Netflix tarzı içerik sağlayan online platformların artması ile birlikte, sinema salonlarının da eski popülaritesini kaybedeceği oldukça net.

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 243. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play