2020 Olimpiyatlar’ı için karar günü! Gözler Arjantin’de

Cumartesi, 7 Eylül 2013 14:02

page_ft-turkiyenin-olimpiyat-adayligi-isiltisini-calkantili-yaz-aylari-sondurdu_597936043Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak kenti belirleyeceği 125. Genel Kongresi, Buenos Aires’te tango gösterisiyle açıldı.

İstanbul, Tokyo ve Madrid’in yarıştığı 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak kentin ve yeni olimpiyat komitesi başkanının seçileceği Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) 125. Genel Kongresi’nin açılışı Buenos Aires’te tango eşliğinde yapıldı.

Akustik açıdan dünyanın en iyi beş tiyatro salonundan biri olan Teatro Colon’da yapılan açılış seremonisi, IOC Başkanı Jaques Rogge ve Buenos Aires Valisi Mauricio Macri ve Arjantin Olimpiyat Komitesi Başkanı Gerardo Werthein’ın katılımıyla başladı. Monaco Prensi Albert ve eşi, İspanya Prensi Felipe ve eşi prenses Leticia, Japon prensesi Masako, İngiltere prensesi Anne açılışın mavi kanlı katılımcılarıydı. Tiyatro binası yakınlarında Quebrecho adıyla bilinen yüzleri maskeli bir grup, İngiltere’nin Falkland adaları konusundaki tutumu için Prenses Anne’ı protesto etti. Arjantin’de 14 yıllık aradan sonra ilk defa kraliyet ailesine mensup birisi resmi olarak bulunuyor.

Törene Türkiye’yi temsilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve eşi ile Milli Olimpiyat Komitesi temsilcileri katıldı. G-20 zirvesi için Petersburg’da bulunan Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan törene yetişemediler.
Açılışta, Arjantin Filarmoni Orkestrası bir konser verirken, tango şarkıları da tarihi tiyatronun akustik salonunda yankılandı.

Erdoğan G-20′den Arjantin’e gitti

Başbakan Erdoğan, dün G-20 zirvesinin yapıldığı Rusya’nın Saint Petersburg kentindeki temasları sonrası Arjantin’e uçtu. Erdoğan’ı, Buenos Aires Havalimanı’nda Arjantin Dışişleri Bakan Yardımcısı Eduardo Zuain, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Büyükelçi Taner Karakaş ve öteki ilgililer karşıladı.
Başbakan Erdoğan ile birlikte Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Arjantin’e geldi. Heyetin, karar öncesi Olimpiyat Komitesi üyeleriyle görüşmesi bekleniyor.

İspanya Başbakanı, Monaco Prensi, Katar Emiri de orada

Aynı şekilde İspanya Başbakanı Mariano Rahoy da Rusya’dan Arjantin’e geldi.

Monaco Prensi Albert, Lihtenştayn Prensesi Nora, Ürdün Prensi Faysal bin El Hüseyin, Katar Emiri ve Paris Saint German ekibinin sahibi Tamiz bin Hamid El Sani de seçim heyecanını yerinde yaşayacaklar.

Liderlere protesto

Açılış seramonisine katılan dünya liderleri protesto edildi. Teatro Kolon’da yapılan açılış seramonisinde tango gösterisi yapılırken, dışarıda ise tablo başkaydı. 200′ü aşkın eylemci Olimpiyat Komitesinin karar toplantısı için toplanan dünya liderlerini protesto etti. Göstericilerin hedefinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da vardı. Erdoğan Suriye’ye yönelik tutumu nedeniyle protesto edildi.
Ama arjantinli göstericilerin öncelikli tepkisi ise 14 sene sonra İngiliz Kraliyet Ailesinden Arjantin’e gelen tek kişi İngiliz Prensesi Ann’e yönelikti. Tiyatronun önünde gösteri yapan eylemciler prensesin kuklasını ve İngiliz bayraklarını yaktı. Protestonun sebebi, Arjantin’in üzerinde hak iddia ettiği Malvinas ya