2018’de Dünyamızı değiştirecek Teknoloji Trendleri

Salı, 30 Ocak 2018 11:07

Hazırlayan: Ergi Şener

2018’de iş hayatımızda öne çıkacak olan teknoloji trendlerini bu hafta Dipnot için derledim:
IoT (Internet of Things – Nesnelerin Interneti), BIoT (Blockchain IoT)’ye dönüşüyor:
Günümüzde oldukça sık yapılan bir yanlışlık, aşırı bağlantılı dünyamızda yeni servislerin hızlı büyüme potansiyelinin hafife alınması. Artık, teknoloji şirketleri, mobil altyapının gücüyle, yıkıcı inovasyonlar (disruptive innovations) hayata geçirmekte ve tek bir uygulama ile milyarlarca insana ulaşabilmekteler. Buna Amazon’un IoT alanındaki önemli bir hamlesi olan Alexa’yı örnek gösterebiliriz. Ses komutlu bir dijital asistan olan Alexa ile bağlantılı cihazları ve sensörleri kontrol edebilmekte, açık platform özelliği sayesinde de pek çok aksiyonu sesle alabilmektesiniz: Evinizin ışıklarını kapatma, televizyonun sesini açma, pizza siparişi verme, hava durumunu sorgulama ya da Uber çağırma gibi…
Introducing Amazon Echo:

Bunun yanında, günümüzün en populer “crypto currency”lerinden (şifreli, dijital para birimi) olan Bitcoin’in de altyapısını sağlayan Blockchain IoT cihazlarını daha da kullanışlı hale getirecek. Blockchain, yüzlerce hatta binlerce bilgisayar arasında dijital bir kayıt oluşturarak saldırı ve hacklenme riskini büyük ölçüde azaltmakta.
IoT’nin blockchain ile entegrasyonu ya da yeni populer olmaya başlayan ismiyle BIoT, birçok yeni hizmet ve servisi vaat etmekte. Örneğin, BIoT ile ilaç sevkiyatlarını izlemek, bağlantılı ısıtma sistemlerinin enerji kullanımını daha iyi kontrol ettiği akıllı şehirler ortaya çıkarmak ya da bağlantılı trafik ışıkları ile trafiği daha iyi yönetmek mümkün olabilmekte.
2018’de IoT’nin blockchain ile birleşmesi ile birlikte depolardaki sensorlerden veri alabilmek, cep telefonlarımızdan web sitelerine girmek kadar kolay olacak. Üreticiler, perakendeciler, regulasyon düzenleyiciler ve nakliye şirketleri; ürünler, kamyonlar ve gemiler üzerine yerleştirilen sensörlerden gerçek zamanlı verilere sahip olduklarında, dağıtım zincirindeki herkes daha önce sahip olmadıkları verilere erişim sağlamaya başlayacak. En güzeli de, BIoT ile firmalar ve tüketiciler, en değerli verilerinin “hack”lenemeyeceğinden ve tamamen güvende olacağından emin olacaklar.

FinTech Rönesansı:
Beklenenden geç olsa da, mobil ve dijital ödemeler finans dünyasını kökten değiştirmeye başladı. Çin’de mobil ödeme hacmi yıllık 5 trilyon USD’yi aşmakta. Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan öngörülerden biri, tüm ödeme süreçlerine yönelik ciddi “disruption” (yıkım) tehdidinin olduğu.
2018’de yüz tanıma (face ID), ses tanıma, parmak izi gibi biyometrik çözümlerin ödeme yöntemler ile entegrasyonunun artması ile ödemeler çok daha hızlı gerçekleşmeye başlayacak. Ödeme esnasında şifre girmektense, bu yöntemlerin biri ile işlemleri, kolayca ve çok daha güvenli olarak tamamlayabileceksiniz.

Bununla birlikte, 2018’de “cryptocurrency”lerden sıkça bahsediyor olacağız. Bazı devletler, blockchain tabanlı, kendi güvenli para birimlerini ortaya çıkarmak üzere çalışmalara başladığını açıklamaya başladı bile. Bu akıma bazı büyük perakende zincirlerinin de dahil olması bekleniyor. Önümüzdeki yıl, kripto para birimlerinin toplam değerinin 300 milyar doları aşması bekleniyor.
AR (Augmented Reality – Artırılmış Gerçeklik) Geniş Kitlelere Yayılıyor..
Mobil bir oyun olan “Pokémon Go”, AR’ın eğlence sektöründe nasıl kullanılabileceğini ve milyar dolarlık bir talep yaratabileceğini göstererek büyük markaların dikkatini bu teknolojiye tekrar çekmeye başardı. Uygun AR gözlüklerinin piyasaya çıkması, cep telefonuna bağımlı olmadan, çalışma, alışveriş ve oyun deneyimimizi oldukça değiştirecek.
AR ile ürünleri giymeye gerek olmaksızın, vücut tipinize göre ürünlerin nasıl duracağını anlamanıza olanak sağlanacak. Bunun yanında, ürünün daha detaylı anlatımı adına da AR oldukça önemli fırsatlar getirmekte. Ziyaretçilerin sık olduğu alanlarda da sanal pop-up mağaza konseptleri ortaya çıkarmak mümkün. Apple’ın yeni iPhone lansmanı ile tanıttığı AR kit platformu, uygulama geliştiricilerin de AR uygulamalarını kolaylıkla hayata geçirmelerini sağlamakta ve teknolojinin yayılmasını desteklemekte.

2018 chatbotların yılı olacak..
Artık internetten yemek siparişi verirken, uçak rezervasyonlarında ve bankacılık işlemlerinde “bot”larla konuşmaya alışmaya başladık. Otomotikleştirilmiş müşteri hizmet görevlisi şeklinde cevaplar veren, botlardan günlük hayatın doğal diline uygun bir şekilde etkileşimde bulunan botlara evrimde önemli gelişmeler olması beklenmekte. Evlerimize girmeye başlayacak olan fiziksel botlar, sadece soruları yanıtlamaktan ya da “ilaç vaktiniz geldi” gibi temel bilgiler sağlamaktan daha fazlasını yapmaya başlayacak, “bot”lar yaşam koçlarının görevini üstlenerek, “bu satın alma işlemini yapma, kredi kartı limitin yetersiz” ya da “otopark süren on dakika içinde sona eriyor” şeklinde doğru anda doğru bildirimler ile günlük hayatı kolaylaştırma misyonunu üstlenecek…

Sosyal Medya Regulasyonu
Yasa koyucular, sosyal medyanın genel olarak toplum üzerindeki olumsuz etkileri konusunda artan bir endişe duyuyor. Sosyal medya devleri, Facebook, Twitter ve Google, bir takım kontroller ve limitasyonlar koymalarına rağmen, belirli süreçlerde bu kontroller de tek başına yeterli olmamakta. 2018’de komple bir düzenleme çok muhtemel görünmese de, bu alanda bir takım yasaların çıkmasına şaşırmamak gerekiyor.

Teknoloji dünyasında ne zaman, neler olacağını tahmin etmek çok kolay değil…
Bu öngörülerin belli bir süreç içerisinde gerçekleşeceği net olsa da, siber güvenlik, hükümetlerin düzenlemeleri ve en önemlisi tüketicilerin değişime olan adaptasyonu ve bu değişimi benimseme hızları doğrultusunda süreç uzayabilir. Pek çok yenilik ve inovasyon ile tanıştığımız bu çağda,% 100 emin olabileceğiniz tek tahmin, geleceğin bugünümüzden oldukça farklı olacağı…