2018 İçin Öne Çıkan Teknoloji Trendleri

Çarşamba, 13 Aralık 2017 10:31

Hazırlayan: Ergi Şener

2018’e yaklaştığımız bu günlerde, gelecek yıl bizi etkileyecek ve öne çıkacak olan
teknoloji trendlerine yönelik tahminlere sıkça rastlıyoruz. Buna yönelik olarak Ericsson’da her yıl olduğu gibi bir rapor yayınladı.

Raporda, dijitalleşme ile giderek akıl kazanan ve insancıllaşan teknolojinin tüketicilerin hayatında da paradigma kaymasına neden olduğuna işaret ediliyor. Vücut dili, yüz ifadesi ve sesteki tonlama ile teknoloji cihazlarıyla etkileşime geçmek; teknolojideki gelişmenin artan hızına karşı, yeni teknolojilere adaptasyonu artıracak.

Ericsson’un araştırmaları doğrultusunda, 2018 için öne çıkması beklenen başlıca teknoloji trendleri şu şekilde:

Vücudunuz artık kullanıcı arayüzünüz
Ses bazlı akıllı dijital asistanları kullananların yarısından fazlası, teknolojik cihazlar ile diğer insanlarla iletişim kurduğumuza benzer bir şekilde; beden dili, yüz ifadesi ya da sesimizdeki tonlama ile etkileşime geçeceğimizi düşünüyor. Bunların 2/3’ü ise bu sürecin 3 yıl içerisinde olacağına inanmakta.

Artırılmış İşitme
Tüketicilerin % 63′ü, gerçek zamanlı çeviri hizmeti sağlayan kulaklıkları kullanmak istediğini belirtiyor. “Hearables” olarak adlandırılan giyilebilir teknolojilerin, özellikle yeni nesil kulaklıkların, uyurken bile kulakta kalabileceği ve 7/24 kullanılabilecek aksesuarlara dönüşeceği düşünülüyor.

Teknoloji, Uzmanlık mı Acemilik mi getiriyor?
Kullanıcıların %30’u yeni teknolojilerin, bireylerin yeteneklerini güncel tutmayı zorlaştırdığını düşünüyor. Bununla birlikte, teknolojinin doğru kullanıldığı takdirde, bireyi anında uzman noktasına getirebildiği gerçeği de unutulmuyor. Bu doğrultuda, tüketicilerin %46′sı internetin, yeteneklerin her zamankinden daha hızlı kazanılmasına; aynı zamanda da unutulmasına neden olduğunu düşünüyor.

Sosyal Yayıncılık
Sosyal medya, geleneksel yayıncıların oldukça ilgisini çekmeye çoktan başladı. Bununla birlikte, tüketicilerin yarısı, AI’ın (artificial intelligence – yapay zeka) sosyal ağlarda yayınlanan içerikleri kontrol etmek için faydalı olacağını söylüyor.

Akıllı Reklamlar
Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) kullanıcılarının yarısından fazlası AI’ın reklamları gerçek ürünlerden ayırt edilemez hale getireceğine inanıyor.

Esrarengiz İletişimler
Tüketicilerin %50’si, yakın gelecekte gerçekleştirecekleri konuşmalarda insan ile robotun arasındaki farkı anlayamayacaklarını düşünüyor. %40’ı da, akıllı telefonların ruh haline ya da “mood”a göre reaksiyon göstereceğine inanıyor.

Eğlence Toplumu
Öğrencilerin ve çalışanların %32′si anlamlı bir yaşam için bir işe ihtiyaç duymadıklarını düşünüyor. Bu kesimin %40′ı, boş zamanlarını artıracak, onlar yerine çalışan ve gelir yaratan bir robota sahip olmak istediğini söylüyor.

Fotografınız Bir Oda
Bir fotografın içerisine girip, o anı tekrar döndüğünüzü hayal edin… 4 kişiden 3’ü, 5 yıl içerisinde, sanal gerçeklik ile akıllı telefonlarındaki fotoğrafları içerisinde dolaşacaklarına inanıyor.

Havadaki Yollar:
Şehrin sokakları trafik ile kaplı olabilir, ancak uçan arabalar hala önemli bir fırsat…
Kullanıcıların %39’u şehirlerinin uçan araçlar ve drone’lara yönelik belirli yollara ve güzergahlara ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte çoğu aynı zamanda bir drone’un kafalarına düşmesinden de endişeliler…

Şarjın Geleceği:
Bağlantılı dünya mobil cihazların sürekli online olmasını gerektiriyor. Kullanıcıların %80’inden fazlası, yalnızca 5 yıl içerisinde, kullandıkları cihazlardaki şarj endişelerini ortadan kaldıracak uzun süreli piller gelişeceğine inanıyor.

Cihazların tuşlara, button’lara sahip olmadığı veya akıllı telefon aracılığıyla kontrol edilmesinin gerekli olmadığı bir geleceğe doğru ilerlemekteyiz. Neslerin Interneti (IoT) konsepti ile, cihazların internete bağlanarak hızla akıl kazanması ile her yeni bağlantılı cihaz için yeni bir kullanıcı arayüzü öğrenmek zor olacağından, bu aslında gerekli bir değişiklik… Bugün itibariyle kullandığınız cihazlardan tam anlamıyla faydalanmak adına, cihazın tüm detaylarını bilmeniz ve öğrenmeniz gerekiyor. Ancak gelecekte bağlantılı cihazlar sizi tanıyor olacak. Bunun gerçek olabilmesi için cihazların, kullanıcıdan gelen karmaşık etkileşim verilerini, gerçek zamanlı olarak bulut tabanlı sistemlere aktarabilmeleri ve yapay zeka algoritmaları ile milisaniyeler içerisinde sezgisel olarak yanıt vermesi; bunun için de yeni nesil bağlantı altyapılarının gelişmesi gerekmekte.