2016’nın Teknolojik Oyuncakları

Cumartesi, 9 Ocak 2016 18:36

ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Dünya’nın en büyük tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show 2016 (CES) 06 Ocak tarihinde  teknoloji severlerin karşısına çıktı. 200 bin metrekarelik alanda kurulan fuarda teknoloji şirketleri tüm yeniliklerini tanıttı. Elektrikli otomobillerden akıllı cihazlara kadar hayatın her alanından birçok ürün önümüzdeki döneme damga vuracak. Fuardaki ilk izlenimlere göre 2016 yılı Sensörlerin yılı olacak gibi görünüyor.

360 DERECE ÇEKİMDE YENİ TEKNOJİLER

HİÇ KAZA YAPMIYOR

Intel Markasının RealSense teknolojisinin kullanıldığı Yuneec Typhoon adındaki yeni drone modeli, çip ve sensörler kullanarak geliştirilmiş ve bu sayede çevre duyarlılığı yüksek seviyede olan drone, etrafındaki engelleri algılayabilmekte. Yani karşısına çıkan engelleri hızlı bir şekilde algılamakta ve buna uygun olarak hareket ederek engellerden kurtulmaktadır. Bununla birlikte, yeni drone modelinde 4K video çekimi ve 12 megapiksel kamera özellikleri yer almakta.

https://www.youtube.com/watch?v=nAvNBPyoreU

DJI İLE HAVADAN 4K VİDEO

DJI markası geliştirdiği farklı drone modelleri ile CES 2016’da teknoloji dünyasının karşısına çıktı. 4K video çeken drone modelleri içinde uygun satış fiyatına sahip olan Phanton 3, daha profesyonel kullanımlar için ise Inspire 1 modeli tanıtılan dronelar arasında yer aldı.

YOLCU TAŞIYAN DRONE

Bir Çin firması olan Ehang yolcu taşıyabilen drone’u  CES 2016’da tanıttı. Tek yolcu taşıyabilme özelliğine sahip olan Ehang 184 adı verilen drone’un üzerinde bir kabin bulunmakta. Elektrik ile çalışan drone’un şarj olması 2 saat sürmekte ve 2 saatin sonunda havada kalma süresi ise 23 dakika. Güvenlik ve konforun aynı anda bulanabileceği drone’un maksimum hızı 100 kilometredir ve oto pilot sistemi de eklenmiştir. Böylece drone’un kontrolü yolcuda olmayacaktır. Drone’un irtifası en fazla 3,5 kilometre olacaktır ve piyasaya çıkacağı zamana kadar 300-500 metre arasında düşük irtifada uçabilmek için hazır hale getirilecektir.

AKILLI BUZDOLAPLARI

BUZDOLABININ KAPISI DOKUNMADAN AÇILIYOR

LG firmasının “Signature” serisi yeni buzdolabı modelinin, alt bölümünde bir sensör bulunmakta ve bu sensör sayesinde elleri dolu olan kullanıcılar ayaklarını sensöre doğru tuttuğunda buzdolabının kapıları açılmaktadır. Aynı teknoloji son kuşak otomobillerin bagajlarında da kullanılmıştı. Dokunmadan buzdolabının kapağının açılması böylelikle mümkün olmuştur.

Bununla birlikte LG’nin yeni modeline gelen en büyük yenilik, buzdolabının ön tarafında bulunan akıllı cama iki kez vurulduğu zaman kapağı açmaya gerek duymadan otomatik olarak bu bölümün ışığı yanıyor ve içerisi görülebiliyor. Bunun sağladığı en büyük avantaj ise elektrik tasarrufu.

https://www.youtube.com/watch?v=lhjncc-7gk4

DEV EKRANLI BUZDOLABI

Samsung, yeni nesil buzdolabı ‘Family Hub’ modeli ile  Wi-Fi aracılığı ile internete bağlanıyor. Üzerinde 21.5 inçlik dev bir dikey ekrana sahip olan yeni model, içinde bulunan kameralar aracılığı ile buzdolabında ki yiyeceklerin kontrolünü sağlanabiliyor ve  akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama sayesinde dolapta hangi üründen ne kadar kaldığı görülebiliyor. Aynı zamanda dolapta ki ürünlerin bayatlayıp bayatlamadığını da bildirebilen bu teknoloji azalan yiyeceklere göre de bir sipariş listesi hazırlıyor. Mastercard ile yapılan işbirliği ile hazırlanan sipariş listesi tek dokunuşla sipariş verilebiliyor.

AKILLI AYAKKABI

Fransız bir start-up firmasının ürettiği akıllı ayakkabılar; parmak ısıtma, adım sayma gibi özelliklerinin yanında, karanlıkta kullanılabilen fener özelliği ile yol bulmayı da kolaylaştırmaktadır. Ayakkabının uygulamasını telefona indirerek her şeyi telefondan da kontrol etme imkanı da bulunan ayakkabının, her gün şarj edilmesi gerekmekte.

DÜNYANIN İLK AKILLI AĞIRLIĞI

Spor teknolojileri alanında çalışmalar yapan Bowflex şirketi, yeni geliştirdiği ST560 ağırlık modelinde, yoğun olarak hareket sensörleri teknolojisi ön plana çıkmakta. Kullanıcıların kaç set ağırlık kaldırdığını ölçümünü sağlayan ve bluetooth bağlantısı ile bu ölçümleri akıllı telefonlara gönderen cihaz, aynı zamanda hareketlerin doğru yapılıp yapılmadığını da kontrol ediyor. Antreman zamanları da bu akıllı ağırlık tarafından hatırlatılıyor.

OTOMOBİL TEKNOLOJİLERİ

BİR KERE ŞARJ EDEREK 600 KM

Volkswagen’in Budd-e adındaki elektrikli yeni minivan modeli tek bir şarj ile  600 km yol gidebilme teknolojisine sahip. Saatte 160 kilometre hıza çıkabilen araçta, 101 kWh’lik batarya seti aracın altında bulunmakta.  Budd-e, 15 dakikada yüzde 80 şarj doluluğuna ulaşabilen elektrikli minivanın 2019 yılında satışa sunulması planlanmaktadır.

1000 BEYGİRLİ ve ELEKTRİKLİ

Faraday Future adındaki yeni elektrikli araç üreticisi olan firmanın FFZERO1 modeli 1000 beygir gücündeki elektrikli motora sahip. 0’dan 100 km/saat hıza 3 saniyeden az sürede ulaşabilen araç, saatte 320 km hıza ulaşabilmektedir. Tek kişilik olarak tasarlanan FFZERO1’in tavan kısmı tamamen camdan meydana gelmiştir. Aracın koltuğu sürücünün rahat bir şekilde geriye yaslanması için özel olarak şekillendirilmiş ve direksiyonu ise ele oturan ve ana olarak 2 tutma noktası bulunan direksiyon simitlerinden oluşmaktadır.

8K ÇÖZÜNÜRLÜĞÜNDE TV

LG firması, 98 inç büyüklüğünde ilk 8K çözünürlüklü televizyonu ile full hd bir televizyonun sağladığı görüntüden 8 kat daha fazla görüntü sağlamakta. Gelişmiş HDR yeteneğiyle dikkat çeken TV, webOS 3.0 işletim sistemiyle çalışmakta ve ColorPrime Plus teknolojisini kullanarak, televizyondaki renklerin %125 daha net olmasını sağlamaktadır. Colorprime plus teknolojisi farklı LED renklerini kullanarak ekranda görülen renk skalalarını büyütmekte, bu da daha fazla görüntü derinliği ve gerçeklik demektir.

KATLANABİLİR TV

LG firması, şeffaf bir kağıt gibi katlanabilir, OLED ekranını 18 inç olarak tasarladı. 18 inç‘lik ekran bir gazete gibi katlanabilme özelliğine sahip TV üreten Güney Koreli üreticinin, tasarlamış olduğu bu TV, istenilen her yere götürme imkanı sunarak kullanıcılara yanında taşıma olanağı sunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=Cxnv_QKxXf0

Yazının devamını okumak  ve Dipnot Tablet’in 251. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play