2016’nin Stratejik Teknoloji Trendleri

Cumartesi, 2 Ocak 2016 16:26

ERGİ ŞENER

Her sene, yılın sonuna yaklaşırken, pek çok araştırma, tasarım ve danışmanlık firması bir sonraki yıla etki etmesi beklenen, bu nedenle de yakından takip edilmesi gereken teknolojilere yönelik tahminlerini, analizlerini ve raporlarını yayınlamaya başlar. İyi hazırlanmış olan teknoloji trend analizleri, yeni teknolojilerin günlük hayatımıza ya da tüketici davranışlarına olduğu kadar, sektörlere ve sektörlerin iş yapış şekillerine ne denli etki edeceğini anlamlandırmamız adına da oldukça yararlı referans kaynaklarını oluşturmaktalar. Bu bakımdan, 2016’ya başlarken, ilk  yazımı bu yıla etki etmesi beklenen stratejik teknoloji trendlerine ayırdım. Bu trendlere yönelik olarak da bilgi teknolojileri alanında en kabul görmüş tahminleri gerçekleştiren araştırma firmalarından olan Gartner’ın teknoloji trend analizini baz aldım. Dijital değişimin hayatımızın her anında ve tüm sektörlerde hissedilmeye başladığı günümüzde, bu dönüşümü tetikleyen teknolojileri ve yansımalarını iyi analiz etmek gerekiyor. Bakalım, Gartner’ın teknolojinin geleceğine bakışı nasıl:

Cihaz ve Sensörlerin Birbirleriyle Etkileşimi (The Device Mesh)

Pek çok yeni teknoloji ve trendler, günlük hayatta kullandığımız cihazlara farklı amaçlar için entegre olmuş sensörlerin sayısında artışa sebep oldu. Bu sensörler, sık kullanılıp, data yaratmaya ve alışkanlıklarımıza yönelik olarak da bu datayı anlamlandırmaya başladıkça daha da akıllı hale geliyor. Bugün genellikle tek bir amaç için konumlandırılan sensörler, zamanla birbirleri ile daha uyumlu hale gelip, koordineli çalışmaya başlayacak ve günlük alışkanlıklarımıza ve yaşantımıza yönelik çok daha fazla bilgi sahibi olacak.

Anlamlı Veri ve Kullanıcı Deneyimine Etkisi (Ambient User Experience)

Sensörlerin birbirleri ile haberleşmesi ve akıl kazanarak “anlamlı veri” üretmeleri kullanıcı deneyimini yönlendirerek, hayatımızı düzenlememize yardımcı olacak. Buradaki zorluk temel olarak uygulama tasarımında kendini gösterecek. Cihazlar ve sensörler o kadar akıl kazanacak ki yaşantımızı, biz farkında bile olmadan, düzenliyor hale gelecekler.

3 Boyutlu Yazıcı Ürünleri (3D-printing Materials)

3D yazıcılar uzun süredir bir trend olarak gösterilmekte, ancak özellikle son zamanlarda Tesla’nın motor, SpaceX’in de roket parçalarında 3D yazıcıları kullanması, bu teknolojinin önemli bir aşama kaydetmesine yol açtı. Yani, Elon Musk’ın buradaki rolünü de yadsımamak gerekiyor. Bu teknolojinin daha iyi uygulamalarının ilerleyen dönemde, biyolojik malzemeler ile yiyecek ürünlerinde kendini göstermesi bekleniyor.

Her Şeyin Bilgisi (Information of Everything):

2020 itibariyle 25 milyar cihaz, hemen hemen tahmin edilebilir her konuda, data üretiyor olacak. Bunun sonucunda, doğal olarak fırsatlarla birlikte bir takım tehditler de ortaya çıkıyor olacak. Bu kadar fazla cihazdan kaynaklanan veri bolluğu, veri kirliliğini de beraberinde getirecek, ancak önemli olan bu veriyi doğru kullanarak, anlamlandırmak olacak. Veriyi doğru kullanan ve müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda uygulamalar ortaya çıkaran firmalar rekabette öne çıkacak.

Gelişmiş Otomatik Öğrenme İle Bir Takım İşleri Makineler/Robotlar Devralacak (Advanced Machine Learning)

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte cihazlar, sadece bilgi toplamaktan ziyade, giderek toplanan veriyle birlikte öğrenmeye de başlayacaklar. Bu süreçte insanlar tarafından yapılan analiz süreçlerini makineler devralacak. Bu sayede de, insanlar, operasyonel süreçlerden ziyade daha yönetimsel işlere odaklanabilecek.

Otonom Cihazların Gelişimi (Autonomous Agents and Things)

Robotların potansiyelinde ciddi bir ilerleme söz konusu olacak ve yeteneklerinin insanlarla kıyaslanabilir hale gelmesi ile insanların işlerinin bir kısmını robotlar üstlenmeye başlayacak. Bu konuda en iyi örneklerden biri, geçen yılın da en gözde trendlerinden olan ve yıllardır  kontrollü bir şekilde kullanılan, sürücüsüz araçlar. Sürücüsüz araçların, hatta “drone”ların, kontrollü bölgelerden, tamamen serbest bölgelere açılabilmesi için bir takım gelişmelerin tamamlanması gerekiyor. Amerika’da “drone”lara yönelik getirilen lisans zorunluluğu, regulatif gelişmelerden bir tanesini oluşturmakta. Bunun yanında, sanal kişisel asistanlar (Google Now, Apple Siri, Microsoft Cortona, vb.) da daha akıllı hale gelerek, ana kullanıcı arayüzü halini alacaklar. Uygulamalar, menüler, butonlar ile uğraşmaktansa, kullanıcı sanal asistanına komut vererek, istediği işlemi gerçekleştirebilecek.

Güvenlik Mimarisi (Adaptive Security Architecture)

CIO’ların çoğu açısından, güvenlik en önemli önceliklerden biri. Güvenlik boyut değiştirerek, tehditlerin önceden tahmin edildiği modellerle daha gelişmiş hale gelecek. Bir örnek vermek gerekirse, uygulamalar kendilerini koruyor hale gelecekler. Şirketlerin tüm iş süreçlerinde güvenliği, uçtan uca inşa etmeleri gerekecek.

Gelişmiş Sistem Mimarisi (Advanced System Architecture)

Şirketler artık, insan beynini taklit eden teknolojiler üzerinde çalışıyorlar. Buna yönelik en iyi örneklerinden biri Facebook’un DeepFace yüz tanıma teknolojisi. Henüz yapay zeka teknolojileri, insan beynini geçemese de fark hızla kapanıyor. Yakın zamanda Elon Musk bu konunun altını çizerek yapay zeka uygulamalarının gelişimi kontrol altına alınmazsa, bilimkurgu filmlerindeki robotların insanlığı tehdit etme ihtimali olduğuna değinmişti.

 https://www.youtube.com/watch?v=Ze0_1vczikA

Uygulamaların Birbiri ile Çalışabilmesi (Mesh App and Service Architecture)

Daha fazla uygulama birbiri ile etkileşimli olarak çalışmaya başlayacak ve bu kombinasyonların değer teklifi, ayrı ayrı parçaların toplamından çok daha fazla olacak. Örneğin, Uber Google Maps’e entegre olarak, yol arayan bir müşterinin direk araç çağırmasını sağlayabiliyor. Aynı şekilde, Visa’nın odaklarından olan bağlantılı araçlar üzerinden ödeme kurguları ile bu cihazlardan kolayca, tek tuşla ödeme gerçekleştirmek mümkün olabiliyor.

Nesnelerin Interneti Platformları (Internet of Things Architecture and Platforms)

Bugün itibariyle, IoT platform sağlayıcılar oldukça dağılmış bir durumda, ancak platformların bir araya gelerek, datanın da ortaklaşa paylaşıldığı bir hal alması ekosistemi de daha iyi bir hale getirecek.

Teknoloji trendlerini incelerken ve yorumlarken şunu unutmamak gerekir, bu trendlerin, eğilimlerin bir kısmı gelir ve gider, bir kısmının ise belli bir olgunluğa ulaşması yıllar alır. Ancak, bu trendler pazar ve tüketici tercihleri üzerinde bazen hiç beklenmedik şekilde geleceği şekillendirecek etkiler  yaratabilir. Bu nedenle, bu trendlerin gelişimini, tüketici ve iş dünyasındaki etkilerini doğru analiz eden herkes, rakiplerine kıyasla birkaç adım önde olarak, pazarda fark yaratacaktır.

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 250. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

Tags