2016’da Dijital Dünya’da Bizi Neler Bekliyor?

Pazartesi, 18 Ocak 2016 11:22

ONUR ATİLA

2016’da Dijital Yaşam, Dünyamızı Dönüştürmeye Devam Edecek…

Dijital dünyada birçok yenilikle tanıştığımız 2015’i geride bıraktığımız günlerde 2016’da nelerle karşılaşacağımızın heyecanını yaşamaya başlamışken EMC, 2016′da en önemli etkiyi hangi teknoloji eğilimlerinin yaratacağını ve iş yaşamını nasıl değiştireceğini ortaya koyan öngörülerini paylaştı.

Social Network sayesinde elde edilen verilerin analiz edilmesi ve rekabette avantaja dönüştürmek için kullanılması, hiç kuşkusuz her alanda büyük küçük bütün şirketler için daha da önem kazanmaya başlıyor. Bir diğer önemli gelişme ise giyilebilir teknolojiler. Geçtiğimiz yıllarda spor-sağlık alanında etkisini göstermeye başlamıştı, 2016 yılında ise altın vuruşunu yapması bekleniyor. Ayrıca giyilebilir teknolojilerin ödeme sistemleri üzerindeki gücü de git gide artmaya başlıyor.

2016’nın Öncüsü, Sosyal Medyanın Gücü

Hiç kuşkusuz geçtiğimiz yıl sosyal medyada en çok neyi kullandık diye sorsak, cevap açık ara farkla video / canlı yayın uygulamaları olur. Dijital dünyamıza hızlı bir giriş yapan Periscope ve Snapchat’ten sonra, Facebook da canlı yayın güncellemesini duyurmuştu. Türkiye’de de hızla adapte olduğumuz bu uygulamalar bizlerinde ayrılmaz birer parçası oldu. Her gittiğimiz yerde bir tık ötedeki yayınla butonuna basmayı adeta alışkanlık haline getirdik. Öyle ki durumu daha da abartanlarımız oldu. Özellikle Periscope 2015’de siyasilerin de radarına takıldı, adeta sanal mitingler düzenlenmeye seçmen buluşmaları yapılmaya başlandı. Durum böyle olunca sosyal medyada videolar ve canlı yayınlar 2016’da da zaman tünelimizdeki hakimiyetini sürdüreceğe benziyor.

Sanal Gerçeklik Gözümüzü Büyüleyecek

Sanal gerçeklik diye bir “gerçek” var. Bunun literatürdeki ismi ise “VR (Virtual Reality)” Sanırım bir çoğumuz için sanal gerçeklik sinemaya gittiğimizde aldığımız 3d gözlüklerden ibarettir ancak durum artık hiç de öyle değil. İş o kadar büyüdü ki eğlence sektörü de pazarda yerini almak için hatta en büyük payı almak için kolları sıvamış durumda. Samsung Gear VR, HTC Vive, Playstation piyasaya çıkardığı VR ürünleriyle 2016’da büyük ses getireceğe benziyor.  Öyle ki bu teknoloji size bir F1 kokpitinden bir U2’nin ön koltuğundan 360 derecelik bir görüntü bile sunacak. Kısacası sanal ve artırılmış gerçeklik (VR) teknolojisindeki yeniliklerin, eğlence seçeneklerinin öncülüğünde hızlanacak olması 2016’da teknoloji severlerin yakından takip edeceği bir konu olacak.

Sanal Asistanlar IN Gerçek Asistanlar OUT

Siri’ye Türkçe dil seçeneğinin gelmesiyle beraber bizim de gündemimize sanal asistan kelimesi girmeye başladı. Henüz aktif kullanmasakta mesaj yazdırıp, arama yaptırabiliyoruz, ya da adres sorabiliyoruz Siri’ye. Ancak dünya da durum pek böyle değil. Teknoloji dünyasının piyasaya sürdüğü Apple Siri, Google Now, Microsoft Cortana ya da Amazon Echo ile Facebook M gibi akıllı yazılımlar için yapılmış bir takım araştırmaların elde ettiği verilere göre, 2016 yılında bir dönüm noktası olacağı kesin. Her ne kadar bunlardan yeteri kadar faydalanmasakta 2016 yılında bu durumun tam tersi bir etki göstereceği kesin. Gördüğümüz kadarıyla sundukları hizmetlerde gün geçtikçe daha iyiye doğru ilerlemekte; dil hizmeti gittikçe gelişmekte ve daha da iyisi otomobil, saat ve ev eğlence sistemlerinde uygulanması gibi daha geniş alanlara yayılmaya devam edecek. Örneğin yeni Apple Tv’deki Siri’den mesajları cevaplamasını istemek ya da bizlere hatırlatmada bulunması gibi özellikler ile daha da kullanışlı hale geldi. Kim bilir ileriki gelişmelerle sadece toplantı ayarlama değil bunların takibini yapmak ve rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmek gibi harika özelliklerde bulunur.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in son sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play