2015′in ardından sporun Dipnot’u

Pazar, 3 Ocak 2016 12:18

BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Dolu dolu, akıl vermeli, kah dert yanmalı, kah şikayet etmeli, bazen nasihatçi, bazen bilgi vermesi, bazen de ilgi çekmesi ile geçti koca bir sene… Sizi bilemiyorum ama en azından kendi adıma spor dolu geçti.

Bu sayfalara yazarken o kadar özgürüm ki… Özgürlüğün tadını çıkartıp bu sayıda için de dipnotta sporun 2015’ini yazmak istedim.

Senenin başında en çok keyif alarak yazdığım ve ses getiren bir yazı, yaşımız ilerlediğinden dolayı hızla geçen zamana meydan okumak için sağlıklı yaş almanın sırlarını yazmıştım. Çok beğenilmiş ve etkisi güzel olmuştu. “Mutlu oldum.”

Senenin dördüncü ayında spor fanatizmini ve spordaki şiddeti vurgulayan “Fanatizmin bu kadarına lanet olsun!” başlıklı yazım sosyal medyada paylaşıla paylaşıla bitirilemedi. “Bu da çok hoşuma gitmişti.”

Yarım sene oldu hala daha lafımı anlatamadığım ama çabalamaktan bıkmadığım bir yazım vardı. İnsanları spora teşvik etmek için devletimizi ve belediyelerimizi biraz daha duyarlı olmaya davet eden ve vatandaşlarımıza yardımcı olmaları gereken spor alanları inşa etmeleri ve bilgilendirmeleriydi. Ses duyuldu ve güzel işler yapılarak halkımız bu durumlardan faydalandırıldı. “Kendimle gurur duydum”

Bir defasında çok ses getirir ve kesinlikle bunu yazmalısın dediğim doping konusunu vurguladım. Aman dikkat dedim!  Üzerinden iki hafta geçmeden pırıl pırıl bir sporcumuzu doping yüzünden kaybettik. “Kahroldum.”

Yani, iyisi ile  kötüsü ile bir yılı geride bıraktık. Ama benim için en önemlisi de bu son sayıda sizlerle paylaşmayı uygun gördüğüm 2015 senesinin en önemli spor olayı 6. Uluslararası Boğaziçi Zirvesi.

Yurt içi ve yurt dışından 80 ülkenin değerli konukların katılımı ile İstanbul’da Çırağan sarayında gerçekleşti.

Benim için bu zirvenin en önemli yanı, mesleğimde kariyerim adına yapabileceğim en üst noktada değerli büyüklerim, önemli insanlar ile aynı sahneyi paylaşacağım kürsü olan “Spor ekonomisi ve sporla büyüyen gençlik” konulu panele panelist olarak davet almış olmamdı. Zirvenin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımız yaparken kapanış konuşması görevi de bana düştü. Zirvenin başından sonuna kadar özellikle zirve başkanı Sayın Cengiz Özgencil tüm davetli ve panelistleri ev sıcaklığını aratmayan bir misafirperverlik ile ağırladı.

Spor panelinin konuşmacıları arasında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Uluslararası Spor Güvenliği başkanı Mohammed Hanzab, Technogym yönetim kurulu başkanı Vittorio Zagaia, Arkas Voleybol ve Kanada milli takım teknik direktörü Glenn Hoag, Spor Hoşgörü ve FairPlay için Avrupa konseyi Yunanistan Ulusal Büyükelçisi Katerina Panagopulos, Save the Dream icra direktörü Massimilliano Montanari ve kendime ait olan SEAM Academy eğitim kurumu direktörlüğü ve Technogym Wellness Institute danışma kurulu adına ben vardım.

Koskoca bir yıl Türkiye’de spor adına gençlere yapmış olduğum çalışmalar, öğrencilere verdiğim destekler ve bunun Türkiye ekonomisine katkısı hakkında bir soru soruldu.

Devletin sağlamış olduğu imkanların aslında belli olduğunu ve işin gerçeği her şeyi de devletten beklemek gerektiğini ifade ettim.

Elimin dokunduğu herkese gücüm yettiği kadar faydalı olup meslek edindirmeye çalıştım bu öğrencileri. Faydalı olsunlar, üretsinler istedim. 2015 yılı boyunca her hafta içi işlerime her hafta sonu da hem yurt içi hem de yurt dışında eğitimler vermek üzere  ülke ülke dolaştım. 365 gün çalıştım. Yorulduğum zamanlar oldu belki ama yoruldum demedim. Bıkmadım, usanmadım. Kendime görev edindim eğitmeyi. El vermeyi. Keyif aldım her eğitimden ve sonucu olarak da devletim adına yapılan bu zirvede bana konuşma hakkı verildi.

Kısacası kolay olmadı ama sonu güzel oldu benim için. Bu önemli organizasyondaki son resim karesinde olmak benim için ve Türk gençliği için çok önemliydi. Ve bunu başardım. Allah izin verirse de 2016 da ki hedefim Brezilya Rio’da yapılacak olan Olimpiyat oyunlarına  eğitmen olarak katılmak. Darısı daha ülkem adına yapabileceğim ne varsa daha büyük başarılara demeli ve Allah’ıma şükür etmeliyim.

İyi ki yazdıklarımı okudunuz, iyi ki desteklediniz. İyi ki varsınız. Dilimiz sürçtü ise affedin.

2015 acıları üzüntüleri geride bıraktığımız bir sene olsun.

2016’da herkese önce sağlık sonra huzur, sonrada kahkahalarla dolu bir yeni yıl diliyorum.

Saygılarımla

 

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 250. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play