2015’in 10 Altın Sağlık Kuralı

Pazar, 27 Aralık 2015 09:40

NAZLI ŞENYUVA

Amerika’nın dünyaca ünlü integratif tıp doktoru Dr. Frank Lipman, bize 2015’te öğrendiğimiz altın sağlık kurallarını anlatıyor. 2016’ya girerken hayatınızda hala bu değişiklikleri yapmadıysanız, yeni bir başlangıcın tam zamanı!

 1.Ekmeği azaltın

 Buğday, çavdar ve yulafta bulunan “gluten” proteini, kimilerinde hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına yol açarken, çölyak hastalarında bağırsaklarda ciddi zarara neden olabiliyor.

Amerika’nın dünyaca ünlü integratif tıp doktoru Dr. Frank Lipman’a göre, gluten alerjiniz olmasa bile içerisinde bu protein bulunan ürünleri mümkün olduğunca az tüketmelisiniz. Vücudun glutene yabancı bir madde gibi tepki gösterdiğini açıklayan Dr. Lipman, bu proteinin vücutta enflamasyona yol açtığını ve beyin, kalp, eklemler ve sindirim sistemine zarar verebildiğini söylüyor.

2. İnterval antrenman yapın

“İnterval” antrenman çocukların sokakta oyun oynamasına benzeyen bir spor şekli. Yakalamaç oynayan çocukları düşünün: önce bir kaç dakika çok hızlı koşuyorlar, sonra bir kaç dakika dinleniyorlar, daha sonra koşmaya devam ediyorlar. İşte interval antrenmanın felsefesi de bu oyuna benziyor: önce beş dakika ısınılıyor, bir kaç dakika yüksek şiddetli spor yapılıyor, bunu bir kaç dakika orta şiddetle yapılan spor takip ediyor ve beş dakika soğuma ile set tamamlanıyor. Setler ortalama 20 dakika sürüyor.

İnterval şeklinde yapılan spor kalp ritmimizi ve metabolizmamızı hızlandırıyor ve daha etkili kalori yakmamızı sağlıyor. Böylece daha kısa sürede daha etkili sonuçlar alabiliyoruz. Bu sporu destekleyen profesyoneller “kalp atışını 30 dakika yüksek tutma” prensipinin artık eskidiğini söylüyorlar.

3. Yatmadan bir saat önce ekranları kapatın

Deliksiz bir gece uykusu için uyumadan bir saat önce Instagram’a bakmayı, dizi izlemeyi, maillerinizi kontrol etmeyi bırakın. Ekranlardan yayılan mavi ışık vücudumuzun uyku hormonu olan melatoninin salgılanmasını baskılıyor ve iyi bir uyku çekmemize engel oluyor. Bu nedenle uyumadan en az bir saat önce televizyonunuzu kapatın, laptopunuzu bir kenara koyun ve telefonunuza bakmamaya çalışın.

Işık da melatonin salgılanmasını baskılayan bir faktör. Koyu renkli perde, panjur veya uyku maskeleriyle ışığın uykunuzu bölmesini engelleyebilirsiniz.

4. Şekerden uzak durun

Eğer bu sene yapmanız gereken bir değişiklik varsa, o da şekerden uzak durmak. Şeker kalp hastalığı, kanser, diyabet ve Alzheimer hastalığı riskimizi arttırıyor, cilt sağlığımızı bozuyor, ve kan şekeri dengemizi kötü etkilediği için kısa bir süre sonra daha çok şeker istememize neden oluyor.

 Şeker tüketiminizi gözle görülür bir şekilde azaltmak 2016 hedef listenizin başında gelsin. Beyaz şeker yerine bal, pekmez ve meyve gibi doğal ve işlenmemiş şeker kaynaklarını kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Bu yoga hareketini deneyin

Kendinizi stresli hissettiğinizde “Supra Buddha Konasana” adı verilen bu yoga pozu deneyin. Bir pike veya battaniye ile dizlerinizi, omurganızı ve kafanızı destekleyin. Bu pozisyon akciğerlerinizi ve kalbinizi rahatlatıyor ve sakinleşmenize yardımcı oluyor. Yapmak için çok esnek olmanıza da gerek yok.

6. Günde 10 dakika çok sevdiğiniz bir şey yapın

 Her ne kadar yoğun olursanız olun, günde mutlaka kendinize çok sevdiğiniz bir şeyi yapmak için en az 10 dakika ayırın. Bu resim yapmak da olabilir, kaldırımda sek sek oynamak da. Kendinizi çok daha iyi ve mutlu hissedeceğinizi göreceksiniz.

7. Evinizi arındırın

 Evinizde yıllardır biriktirdiğiniz veya kalabalığa neden olan gereksiz eşyaları atın! Evet, sahip olduklarımızdan vazgeçmek çok zor, ama kendinizi çok daha huzurlu ve özgür hissedeceksiniz. Evinizi temiz, düzenli ve toplu tutmak da genel olarak kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır.

8. Yumurtanın sarısını da yiyin

 Yumurtanın sadece akı ile yapılan omlet yemek yeni bir sağlık trendi haline gelse de, yumurtanın sarısı da bizim için bir o kadar değerli. Dr. Lipman’a göre yumurta sarısının içerisindeki kolesterolün kanımızdaki kolesterol ile alakası yok. Kötü kolesterolün oluşmasına neden olan esas besinler şeker ve karbonhidratlar.

 Yani yumurtanın sarısını kesmek yerine, kahvenizdeki şekeri kesmeniz çok daha mantıklı!

9. Günde 15 dakika güneşe çıkın

 Ofis hayatı çoğumuzu gün boyunca içeriye kapatıyor ve bu da D vitamini eksikliğine neden olabiliyor. Yeterli D vitamini almak için, hava izin verdikçe kol ve bacaklarınızı açıkta bırakacak kıyafetler giyerek ve güneş kremi sürmeden günde 15 dakika dışarıya çıkmaya gayret edin.

 Daha sonra cildinizin gözüken yerlerini faktörlü bir güneş kremi ile korumayı unutmayın.

 10. Ayaklarınızı koruyun

 Dr. Lipman’a göre ayaklarımız vücudumuzun komut merkezi, onlar rahat olmayınca bütün vücudumuz bundan kötü etkileniyor. Bu nedenle ayak sağlığımıza dikkat etmek genel sağlığımız için de çok önemli.

Günde beşer dakika bir tenis topu ile ayaklarınızı rahatlatın. Tenis topunu ayağınızın altına koyun ve üzerine basıp yuvarlayarak ayaklarınıza masaj yapın. Ayaklarımızı esnetmek de çok önemli, özellikle de gün içerisinde topuklu ayakkabı giyiyorsak. Bir basamağın üzerinde ayaklarınızın ön ucunda durun ve birer birer topuklarınızı aşağı doğru alçaltarak ayaklarınızı ve baldırlarınızı ikişer dakika esnetin.

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 249. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play