2014’ün En İyi Filmleri

Salı, 30 Aralık 2014 09:25

2014’ün sinema için unutulmayacak yıllardan biri olduğu söylenemez. Aslında böyle bir genelleme sinefillerin pek hoşuna gitmez. Mesela geçenlerde Amerika’daki editörümle konuşurken bu görüşümü paylaştım. O da, “Film için kötü yıl yoktur, yeterince film izlenmeyen yıl vardır” dedi. Bunun romantik olduğu kadar hatalı da bir bakış açısı olduğunu söyledim. Eğer 2007 veya 1999’a film için unutulmayacak, klasik yıllar diyorsak, bunun bir tersi de olmalı. Doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne niye inanmıyorsun misali.

Neyse, uzatmadan bu yılın en iyi filmlerine geçelim. Bu listeyi hazırlarken filmlerin Türkiye vizyon tarihlerini değil orijinal gösterimlerini dikkate aldım. Evrensel olmayı her zaman tercih etmişimdir.

Hazırlayan: ALİ ARIKAN

1.Interstellar

Christopher Nolan’ın filmi her anlamda dev bir eser olmasına rağmen özünde hepimizi meşgul eden temel sorulara cevap arıyor. Neden buradayız? Kader diye bir şey var mı? Yoksa kendi kaderimizin efendisi miyiz biz? Hayatın anlamına çaresizlik yolundan mı ulaşırız? Yoksa her şeye rağmen umudumuzu korumalı mıyız? Filmden geriye kalan, güzel bir rüyadan uyandığımızda olduğu gibi görseller veya hikaye değil, yaşattığı hisler. Yıldızlararası, Christopher Nolan’ın en insancıl, en duygusal, en umut dolu eseri. Ve sadece yönetmenin değil yılın da en iyi filmi.

2.The Grand Budapest Hotel

Wes Anderson’ın filmi şaheserlerle dolu kariyerindeki son başyapıt. Martin Scorsese veya Alfred Hitchcock dışında Anderson kadar iyi bir ivmeye sahip bir yönetmen de daha olmamıştır. Ama Anderson’ın diğer iki yönetmene nazaran ilave bir özelliği var. O da insana, insanlığa ve insancıllığa inanması. Bu hümanist yaklaşımı Anderson’ı diğer tüm yönetmenlerden daha farklı, çok daha yüksek bir yere koyuyor.

3.Gone Girl

Filme adını veren ve kayıplara karışan Amy aslında ataerkil toplum tarafından yaratılan bir kadın imajına karşı çıkan radikal feminist bir Frankenstein canavarı. Modern bir Medea. Kendi yaratıcısına karşı çıkıyor ve onu öldürmek için dünyanın sonuna kadar gitmeye kararlı. Modern dünyanın bir şeye yaramayan üçüncü dalga feminizmini değil Andrea Dworkin’in öncülüğünü yaptığı yetmiş ve seksenlerin radikal feminizmini savunuyor. Bu durumda Amy son yılların en iyi anti-kahramanlarından biri de oluyor.

4.Under the Skin

Son zamanlarIn en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olması aslında pek de önemli değil. Çünkü türünün ve tarzının sınırlarını delerek, Philip K Dick romanları gibi insanlıkla, insan olmakla ilgili belki de en temel gerçeği (insanın genlerinin devamının sağlanması) bir uzaylı katilin üstünden anlatıyor. Ayrıca senenin en iyi son sahnelerinden birine de sahip. Scarlett Johansonn ise harika.

c5c5d07c-0394-4362-bc39-02a8e84977da5.Two Days, One Night

Biraz fazla kör gözüm parmağına, orası doğru. Kapitalizmin, vahşi kapitalizmin bu kadar da tehlikeli bir ejderha olduğunu seyircinin kafasına vura vura anlatıyor. Ama Dardenne Kardeşlerin anlattıklarından çok doğal anlatı şekilleri filmi yılın en iyilerinden biri yapıyor. Marion Cotillard her zaman olduğu gibi şahane.

6.Mr. Turner

Mike Leigh’nin Gibert ve Sullivan’la ilgili filmi Topsy-Turvy şahsi favorilerimdendir (ve ayrıca bir başyapıttır). İşte en az onun kadar mükemmel bir film. İngiliz romantizm akımının en önemli ressamı ve Empresyonizm’in öncülerinden J.M.W. Turner’ın hayatını konu alan filmde başroldeki Timothy Spall devleşiyor.

Listenin devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK 

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

Tags