2014’de bizlere veda eden ürünler

Salı, 6 Ocak 2015 13:57

2015 yılının bu ilk yazısında eski dostları da hatırlatmak istedim. Çoğumuzun yıllarca kullandığı bazı web siteleri, işletim sistemleri ve uygulamalar 2014 yılında ömrünü doldurdu ve bir daha geri dönmemek üzere bizlere veda etti. İşte o ürünler;

Windows XP

2014 yılının en sürpriz haberlerinden biri de Microsoft’un artık Window XP’yi desteklemeyeceğini açıklamasıydı. Bu karar neredeyse Window 10’un piyasaya çıkacağı bu dönemde halen ısrarla XP kullanan kişileri büyük hayal kırıklığına uğrattı. Microsoft’un en çok kullanılan ve çoğu kişiye göre en iyi Windows’lardan biri olan XP’yi artık geliştirmeyeceği haberi bir bakıma sistemin de ölüm fermanı oldu. Benim de yıllarca kullandığım eski dost XP bize 2014 yılında veda etti.

iPod Classic

Yeni iPhone’lar ve bu yıl çıkacak Apple Watch ile beraber artık iPod’ların da pabucu dama atıldı. İlk iPod’lardan olan ve benim de çok kahrımı çeken iPod Classic de Apple tarafından 2014 yılında emekli edildi. Ortadaki yuvarlak tekerleği, tasarımı ve kullanım kolaylığı ile bir devrim yaratan iPod Classic bazı fanlardan tarafından halen ısrarla kullanılıyor. Eğer elinde olan varsa benden size tavsiye, saklayın. Çünkü bu ürünler yıllar sonra tekrar değerlenecek.

MSN Messenger

Whatsapp’ın, Facebook Messenger’ın hatta Skype’ın atası olan MSN Messenger’ı kullanmayan kalmamıştır heralde. Microsoft’un 2011 yılında Skype’ı satın almasından sonra adı değiştirilerek Windows Live Messenger olan, evimizdeki telefondan internete bağlandığımız çevirmeli bağlantı yıllarından kalan bu eski dost da 2014 yılında bizlere veda etti.

Orkut

Google’ın ilk sosyal ağ denemesi olan Orkut da 2014 yılında tamamen kapatıldı. Ülkemizde çok fazla kullanılmasa da özellikle Brezilya’da bir ara Facebook’dan daha popülerdi. Amerika’da çok fazla tutulmamasından dolayı kapatılan ve yerine Google Plus’ı getiren firma doğru mu yaptı yanlış mı tartışılır ama yeni sosyal ağlarının da aynı kaderi paylaşması artık sadece bir zaman meselesi.

Facebook Poke

Facebook’un Snapchat benzeri uygulaması Poke’da beklenen ilgiyi göremediği için firma tarafından kapatıldı. Poke’da Snapchat gibi geçici mesajlar, resimler ve videolar gönderebiliyordunuz. Bildiğiniz gibi Snapchat Facebook’dan gelen 3 milyar dolarlık satın alma teklifini geri çevirmiştir. Facebook’un satın alamazsam taklit ederim stratejisi burada pek işlememiş gibi duruyor.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play