2014′de bizi hangi teknolojik gelişmeler bekliyor?

Pazartesi, 6 Ocak 2014 12:38

Akıllı Şehirler

Screen Shot 2014-01-06 at 10.24.16

Kendinden sürüşlü arabalar, akıllı giyecekler, daha da ucuz tabletler 2014 yılından beklenenlerin sadece bir bölümü.

Şehirler şimdiden daha akıllı olmaya başladılar.  Londra’da doldukları zaman SMS gönderen çöp kutuları kullanılmaya başlandı. Şehir bisikletleri (Londra’da Boris Bikes olarak geçiyor) kuruldukları noktalar sürekli gözlemlenerek insanların daha kolay ulaşacağı noktalara taşınıyor. 2014 yılında şehirler yaşayanlarını daha memnun edecek ve hizmetlerini geliştirecek yeni teknolojileri araştırmaya ve uygulamaya devam edecekler.

Oyun Konsolları

Screen Shot 2014-01-06 at 10.24.23

2013’te Xbox One vePlayStation 4 güçlü ve yeni teknolojileriyle bizi etkilemeyi başardılar bu kesin. Yeni jenerasyon oyunlar, sinema kalitesine yaklaşan animasyonlar ve online oyun deneyimi artık birer arzu nesnesi olmaktan çıkıp günlük yaşama dahil oldular. Peki gelecekte bizi neler bekliyor? Bu sorunun yanıtı ancak Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) olabilir. Sony ve Microsoft siz bu yazıyı okurken SG kütlerini geliştirmeye devam ediyor olabilir ama şimdilik elimizde yeterli veri yok. Bu sırada Oculus Rift adlı bir cihaz sanal gerçeklik deneyimini yaşatmaya başladı bile. Simdilik üzerinde oynanan oyunlar sınırlı olsa da deneyenler tam anlamıyla fiziksel olarak oyunun içinde hissettiğiniz birdeneyim yaşattığını söylüyorlar.

Screen Shot 2014-01-06 at 10.24.31

Oculus’un tek dezavantajı şimdilik yuksek frekansta hız gerektiren oyunlarda başarısız olması. Ama bu daha fazla ARGE yatırımıyla çözülecek bir sorun gibi duruyor. Konsol geliştiriciler kendi SG kitlerini 2014 yılında çıkarmayacaklarsa Oculus için oyun geliştirmeye eğilseler hiç fena olmaz hani.

Akıllı Giysiler

Screen Shot 2014-01-06 at 10.24.45

2014 hem yaptıgımız egzersizi takip edip bizi uyaran hem de gerçekten giymek isteyeceğimiz giysilerin yılı olacak. Google Glass’ın hala çözmesi gereken birkaç problem var. Bu alanda bütün gözler Apple üzerinde.

Samsun akıllı saat konusunda Apple’ın bir adım önündeydi ama bu durum Apple kendi akıllı saatini (iWatch) piyasaya sürdüğünde tersine dönebilir. Gerçi Samsung açısından 2013 yılının en baiarılı ürünü Galaxy Note 3tü, bu da büyük akıllı telefon pazarında gelişmeler olacağı anlamına gelebilir. 2014 aynı zamanda patent savaşlarının da yılı olacak çünkü şirketlerin once geliştirmek üstedikleri ürünün patentini almaları gerekiyor. Örneğin Apple iWatch esnek camdan yapılacak diyorsa önce esnek cam patentini kaydettirmek zorunda. Samsung bunu Apple’dan önce yaparsa bütün ürün stratejisi çöpe gidebilir. Akıllı saat konusunda öne çıkan diğer firmalar Kronoz, Cookoo, Sonostar, Metawatch, Archos, Burg, Pine ve Pebble.Screen Shot 2014-01-06 at 10.24.38

Akıllı gözlük konusunda Google Glass’a benzer başka ürünler de geliştirilmeye başlandı. Epson, Vuzix, GlassUp bunlardan birkaçı. GlassUp aynı Google Glass gibi gelen mesajları, emailleri, uygulama güncellemelerini ve daha fazlasını görmenizi sağlıyor ancak Google Glass’ta olan kamera özelliği yok.

Laptoplar ve Tabletler

PC ve tablet pazarında ağırlık ‘convertibles’ tabir edilen tak çıkar tarzı ürünlerde olacak. Bu ürünlerin en belirgin özelliği klavyelerin takılıp çıkarılması ile laptop ve tablet arasında gidip gelmeleri. Bu alandaki gelişmeler aynı zamanda piyasadaki uygulamaların çeşitliliği ve başarısı ile de doğru orantılı. Örneğin piyasada binlerce oyun var ama çoğu Candy Crush kadar başarılı değil. Cihazlar arasında entegre çalışan aplikasyonlar 2014 yılında ipi göğüsleyecek gibi çünkü kullanıcılar laptoplarında bıraktıkları yerden akıllı telefonlarında devam etmeyi seviyorlar.

Gözler yine Apple üzerinde ve 2014 yılında Apple‘ın 12 inçlik büyük bir tablet piyasaya süreceği bekleniyor.

Geriden Gelenler 

2013 yılının bitişine yakın Amazon’dan bir sürpriz geldi ve Prime Air drone teslimat sistemi duyuruldu. Bu insansız hava aracı IHA ile 30 dakika içinde teslimat yapılması amaçlanıyor.

Gerçi bu sistemin yaygınlaşmasında bazı zorluklar var çünkü henüz kullanım izni çıkmış değil. Teknoloji konusunda kanunların ve yönetmeliklerin her zaman gereken hızda işlediği söylenemez. Aynı Amazon Air Drone örneğinde olduğu gibi geliştirilen ürünün yünetmeliklere veya şehir kurallarına uygun olup olmadığı coğu zaman tanımlanmamış bir alan olarak duruyor. Aynı durum üç boyutlu yazıcılar, Google Glass veya kişisel IHA’lar için de geçerli. Kanun yapıcıların acele edip teknolojiyi yakalamaya çalışmasında yarar var.

Buket Konuk Hirst