2014 Nobel Barış Ödülü’nün sahipleri Malala Yousafzay ve Kailash Satyarthi

Cuma, 10 Ekim 2014 16:43

Eğitim aktivisti Malala Yousafzay ve çocuk hakları aktivisti Kailash Satyarthi 2014 Nobel Barış Ödülü’nün sahipleri oldu. Bu sene ödülün sahibi 47′si kuruluş olmak üzere, 278 aday arasından seçildi.

Nobel Barış Ödülü, geçen sene Türk Büyükelçi Ahmet Üzümcü’nün başkanlığını yaptığı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne verilmişti.

Malala Yousafzay kimdir? 

Yousafzay 17 yaşında ve Pakistanlıdır. Kız çocuklarının eğitim hakkını savunan kampanyalar yürüttüğü için Taliban’ın ölüm listesinde bulunan Malala Yousafzay, 9 Ekim 2012′de okuldan eve giderken boynundan ve kafasından vurulmuştu. Saldırıdan sonra Yousafzay’a Pakistan’da ilk müdahale yapıldı. Ardından özel uçakla İngiltere’ye götürüldü. Orada geçirdiği ciddi ameliyatlar başarılı geçti ve İngiltere’ye yerleşti. Malala Pakistan’ın Taliban tarafından kontrol altında olan bölgede yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlatan günlükleriyle bütün dünya basınının ilgisini çekti.

Malala, Nobel Barış Ödülü’nü alan en genç isim oldu.

Kailash Satyarthi kimdir?

60 yaşında ve Hindistanlıdır. 1980′den bu yana başta çocuk işçilerin sorunları olmak üzere çocuk hakları konusundaki çalışmaları ile tanınıyor. Yaklaşık 80 bin çocuğun hayatına dokunduğu tahmin edilmektedir.

Malala Yusufzai’nin babasının 2014′de yaptığı ‘Kızım Malala’ isimli TED konuşmasını türkçe altyazı seçeneği ile aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

 

Tags