“2013 En İyi Genç Yazarlar” listesinde kimler var? Barbaros Altuğ yazdı

Salı, 30 Nisan 2013 09:12

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

1983 yılında İngiltere’de yapılan bir liste yayıncılık dünyasını yıllarca etkiledi. Granta dergisinin 40 yaşın altındaki en iyi İngiliz yazarlarını seçtiği listeydi bu. 20 kişilik listede yer alan ve henüz sadece iki roman yayınlamış olan 30’larındaki Salman Rushdie, yine romancılık kariyerinin başındaki genç Julian Barnes, ilk romanı ile parlayan Kazuo Ishiguro, Beton Bahçe ve Yabancı Kucak ile bir başka genç Ian McEwan ve üretkenliğinin çok başlarındaki William Boyd’un da bulunduğu bu yazarlar gelecek onlarca yıla damgasını vurdular. Booker başta olmak üzera almadıkları ödül kalmadı, milyonlarca kitap sattılar ve her yazdıkları dünyada neredeyse tüm ülkelerde ardı ardına yayınlandı.

Geçen zamanla…

İşte bu ilk ve hedefi tam onikiden vuran listeden sonra Granta dergisi her on yılda bir böyle bir listed aha yapmaya başladı. 1983, 1993 ve 2003 yılındaki listelerden sonra 2013 listesi de Londra kitap fuarının ilk gününde bir kokteylle açıklandı.

Yine 20 kişilik olan bu son listede 12 kadın ve 8 erkek yazar yer alıyordu. Bu güne kadar açıklanan diğer tüm listelerin aksine kadın yazarların baskın olduğu 2013 en iyi genç yazarlar listesi tam anlamıyla İngiltere dil imparatorluğunun sınırlarında dolaşıyordu.

2003 listesinde de yer alan iki yazar, Zadie Smith ve Adam Thirwell’in yanısıra genç kuşağın en başarılı yazarlarını parlatmayı amaçlayan listede yer alanların etnik kökenleri Somali’den, Çin’e, Pakistan ve Bangladeş’den Nijerya’ya oradan Hindistan’a uzuyor…

Listedeki favori isim Gana ve Nijerya kökenli, Yale ve Oxford’da öğrenim görmüş olan Taiye Selasi. İlk romanı olan Ghana Must Go (Gana Gitmeli) ile listeye girmeyi başaran Selasi’nin arkasında Toni Morrison’dan Salman Rushdie’ye uzanan büyük bir yazar desteği de var. Daha şimdiden 20 ülkeye satılan ve 1980’lerde Afrika’daki politik göçmenlere yoğunlaşan bu ilk romanı ile başka ödüllere de aday olması sürpriz olmayacak olan Selasi’nin yanısıra 1974 Kanada doğumlu ve 2011’in en iyi kitaplarından sayılan anti romantik “ilişki” kitabı Spring’in yazarı David Szaly ile yayıncı bir aileden gelen ve ilk iki romanı ile Guardian’da Man Booker’a pek çok ödül listesine girmeyi başaran Ned Beauman sadece İngiliz değil tüm dünya yayıncılarının radarına girdiler bile…

Bize düşen…

Türk yayıncılar Granta listesine girenlerden bazı iddialı isimleri daha liste yayınlanmadan alıp bastılar. Ned Beauman’ın her iki romanı da (Boksör Böcek ve yeni çıkan, güzel kapaklı Işınlanma Kazası) Domingo tarafından yayınlandı. Zadie Smith’in tüm eserleri’ni Everest yayınlarken, Adam Thirlwell’in Politika’sı aynı gruptan Artemis yayınevinden çıktı.

Listedeki en ilginç isimlerden bir diğeri olan Kamila Shamsie’nin 1945 yılında Nagazaki’de başlayıp 2000’lerin ABD’sine açılan romanı Burnt Shadows da Kül Olmuş Gölgeler adıyla Bilge Kültür Sanat tarafından Türkçe yayınlandı. Bilge Kültür Sanat’ın Granta’nın listesine giren diğer yazarı 1970’lerin Pakistan’ının anlatan Altın Çağ (Golden Age) romanını bastıkları Tahmima Anam.

Listedeki en yaşlı yazar olan ve neredeyse kıl payı listeye giren 39 yaşındaki Helen Oyeyemi’nin ilk romanı The Icarus Girl, Ikarus Kız adıyla (yayıncısı Literatür) , Steven Hall’un Raw Shark Tales kitabı da Köpekbalığı Metinleri (yayıncısı Alef) adıyla Türkçe’de bulabileceğiniz kitaplardan (Literatür).

Listedeki film yapımcısı-yazar Xiaolu Guo’nun da Türkçede Callisto tarafından basılan Sessiz Çığlıklar’ı mevcut…

Dipnot Tablet AppStore ve Google Play Market’te. Hem de ücretsiz…