201 erkek yazar bu kitapta!

Pazartesi, 11 Mart 2013 15:56

K. Arka KapakYazarı: Sayamayacağımız kadar çok. Bir değil, iki değil, tam 201 yazarı var. Üstelik 201’i de erkek.

Konusu: Bu kadar erkek bir araya gelince ya maça giderler ya kahvehaneye. Ama bu kez iyi bir şey yapmışlar, birlikte bir kitap yazmışlar. Daha doğrusu her birinin yazısı bir araya gelince bir kitap olmuş. Yani anlayacağınız ilk kez işe yarar bir şey için bir aradalar. Onları bir araya getirense kadınlar. Nasıl mı? Şöyle:

Yaklaşık bir yıl önce çokça tartıştığımız sonra yavaş yavaş unuttuğumuz kürtaj yasası tartışmalarında konuşanlar daha çok kadınlardı. Kadınlar televizyonlarda, gazetelerde, dergilerde, internette, sosyal medyada, sokaklarda, meydanlarda yani buldukları her ortamda dillerinin döndüğünce kürtajın yasaklanmasının zararlarını anlatmaya çalıştılar. Bazen ‘benim bedenim benim kararım’ dediler, bazen ‘kürtaj haktır, karar kadınındır’ diye haykırdılar. O dönemde erkeklerin çok sesi çıkmadı. Çıktıysa da ilk defa duyulamayacak kadar cılızdı.

İşte bu kitap, kadınların sesine ses katan, kürtaj konusunda diyecek sözü olan ve belki de ilk defa kayıtsız şartsız kadınların yanında olan! erkeklerin kürtaj konusundaki yazılarının bir derlemesi.

Bu 201 cesur erkek arasında yazarlarımızdan Barbaros Altuğ, Can Remzi Ergen ve Tarhan Gürhan da var. Onları kutluyor ve kadınlara desteklerinin devamını diliyoruz. Her zaman!

Not: Tahmin edeceğiniz gibi bu kitabı öneren, bir kadın!

Tags