2 yıl men cezasından sonra Yıldırım’ın planı

Perşembe, 29 Ağustos 2013 10:49

7337Şampiyonlar Ligi’nde Arsenal’e iki maçta yenilerek gruplara çıkma şansını kaçıran Fenerbahçe’ye dün bir kötü haber de Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nden (CAS) geldi.

Vatan Gazetesi’nden Ali Can’ın haberine göre, CAS’ın kararı kulüpte deprem etkisi yarattı. Sarı-lacivertlilerin bugünkü yönetim kurulu toplantısının ardından 2 ay sonra seçimli genel kurula gidilmesi kararını açıklaması bekleniyor. Yıldırım ise UEFA ve Yargıtay’dan ceza almazsa başkanlığa adaylığını koyacak.

10 Haziran’da sarı-lacivertlilerin UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edilmesiyle tavan yapan sıkıntılı süreç dün CAS’ın UEFA’nın verdiği 2 yıl Avrupa’dan men cezasını onamasıyla kötü sonuçlandı. UEFA Disiplin Komitesi’nin verdiği 2+1 yıl Avrupa’dan men cezası UEFA Tahkim Kurulu’nda 2 yıla indirilirken, 21 ve 22 Ağustos’ta görülen davaların ardından CAS dün öğlen saatlerinde resmi internet sitesinden şu açıklamayı yayınladı:

“UEFA, Fenerbahçe’nin UEFA kulüp turnuvalarından şike suçlaması nedeni ile 2 sezon men etmişti. Türk kulübü bu karar üzerine CAS’ta temyize gitti ve tarafların arasındaki anlaşma gereği CAS, hızlandırılmış prosedürün uygulanacağı bir takvim belirleyip Türk kulübü ile ilgili UEFA kararını erteleyerek, CAS’taki temyizin sonucu belli olana kadar bu sezonki Şampiyonlar Ligi ön eleme turlarına katılmasına karar verdi. CAS Genel Merkezi’nde 2 gün süren duruşmalar 21 ve 22 Ağustos 2013′te yapıldı.

UEFA kararı çerçevesindeki bu karar CAS tarafından da onandı. Fenerbahçe, UEFA kulüp turnuvalarından 2 sezon süre ile men edilmiştir.”

UEFA KARARDAN ‘MEMNUN’
Şimdi bu gelişmelerin ardından Şampiyonlar Ligi’nden elenip yoluna UEFA Avrupa Ligi’nde devam etmeye hazırlanan Fenerbahçe’nin Avrupa’da yoluna devam edip etmeyeceği merak konusu olurken beklenen açıklama UEFA’dan geldi. Avrupa futbolunun patronu UEFA resmi internet sitesinden yayınladığı açıklamada CAS’ın Fenerbahçe ile ilgili aldığı kararın memnuniyetle karşılandığı belirtilirken men kararının hangi tarihlerden itibaren geçerli olacağının bugün öğleden sonra yapılacak acil toplantıda kararlaştırılacağı duyuruldu.

“ASLOLAN FENERBAHÇE’DİR”
Fenerbahçe yönetimi bu gelişmelerin ardından acil koduyla toplanırken, izlenecek stratejiyle ilgili olarak resmi siteden bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Aslolan Fenerbahçe’nin menfaatleridir ve bu öncelik tahtında yönetim kurulumuz tarafından kulübümüzün geleceğine dair verilecek kararlar ve yol haritası, 29 Ağustos Perşembe (bugün) yapılacak toplantıda belirlenecek, alınacak kararlar camiamız ile paylaşılacaktır” denilirken, sarı-lacivertlilerin olağanüstü kongre kararı alması ve 15 yıldır başkanlık koltuğunda oturan başkan Aziz Yıldırım’ın çekilmesi bekleniyor.

UEFA: KURAYA GELMEYİN
Fenerbahçe’ye CAS kararından 1 gün önce, yani Arsenal rövanşının oynandığı gün UEFA’dan ilginç bir yazı geldiği ortaya çıktı. Sarı-lacivertlilere yarınki kura çekimine gelmek için girişimde bulunmamaları, kendilerinden gelecek haberi beklemeleri bildirildi. Bu yazının geldiği günün ertesinde CAS’ın cezayı onaması ise akıllara “UEFA, CAS kararını önceden biliyor muydu?” sorusunu getirdi.