18 yıldır akan gözyaşı

Perşembe, 11 Temmuz 2013 13:43

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Anneleri evlatsız, çocukları babasız bırakan Srebrenitsa soykırımının acısı, aradan geçen 18 yıla rağmen hiç dinmedi.

Bosna’daki savaşta BM’nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995′te Ratko Miladiç’e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi.

İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar’a teslim edildi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar’dan 8 bin 372′si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.

İşte bu katliamın üzerinden tam 18 yıl geçti. Srebrenitsalı anneleri, acılı günde yalnız bırakmamak için Bosna Hersek’in yanı sıra, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce insan, törenlerin yapılacağı Potoçari’deki şehitlikte toplandı.

Yürüyüşe katılanlar geceyi, Potoçari çevresinde kurdukları çadırlarda geçirdi.

“Beyaz zambaklar” gibi dizilen uçsuz bucaksız mezar taşlarının bulunduğu Potoçari Mezarlığı’nda toplanan binlerce insan, dua edip kurbanların ardından gözyaşı döküyor.

Bu gözyaşları, 18 yıl önce katledildikten sonra bedenleri parçalanan, toplu mezarlardan yıllar sonra çıkarıldıktan sonra kimlikleri güçlükle belirlenen kurbanlar için akıtılıyor.

Srebrenitsa’da, 11 Temmuz 1995′te katledilen 8 bin 372 Boşnak’tan kimlik tespit işlemleri tamamlanan 409′u, bugün kılınacak cenaze namazıyla toprağa verilecek.

Potoçari Anıt Mezarlığı’na getirilen tabutların başında gözyaşı ve hüzün hakim.

Toprağa verilecek soykırım kurbanları arasında doğduğu gün katledilen bir bebek de bulunuyor.

Cenazeler, öğlen kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.