18 işçi madende mahsur! İşte çalışmalarda son durum…

Çarşamba, 29 Ekim 2014 10:10

301 madencinin yasını tutan Türkiye yine bir maden faciasıyla sarsıldı. Karaman’ın Ermenek ilçesinde bir kömür ocağında su baskını oldu. 350 metre derinlikte, 18 işçi mahsur. Madencilere ulaşmak için başlatılan çalışmalar sürerken, işçilerin isimleri de belli oldu.

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında meydana gelen su baskınında mahsur kalan 18 işçiye ulaşmak için süren kurtarma çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), 379 kişilik bir ekibin 2 uçak, 2 helikopter ve 62 araç ile yürütüldüğünü açıkladı.

Has Şekerler Madencilik Şirketi’ne ait linyit kömürü ocağı, Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı, Güneyyurt beldesi, Pamuklu köyü yakınlarında. 130 işçinin çalıştığı ocakta sabah vardiyasında 26 işçi vardı. Saat, 12.15 sıralarında öğle yemeği molasında su kaynağı patladı. 350 metre kodunda çalışan 8 işçi kaçtı.

“Yaşam odası yok”

Madencilerin çalıştığı galerinin 50 metresi su ile doldu. 18 işçi o galeriden çıkamadı. Ocakta yaşam odası yok ancak kaçış noktaları var. Çıkanlar panikle arkadaşları için yardım çağırdı.

Bölgeye Karaman, Konya, Mersin, Adana ve Kütahya’dan AFAD ve ilgili birimlere bağlı 300′e yakın arama kurtarma görevlisi sevk edildi. Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu Kurtarma ekibi de bölgeye yönlendirildi. Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan ve CHP heyeti de maden bölgesinde. Ocağın 3 girişi bulunuyor. Suyun tahliyesi için 3 koldan çalışmalar devam ediyor. Bir taraftan da maden ocağına hava basılıyor.

İstanbul’dan da bölgeye 5′i dalgıç 25 personel ile birlikte 10 kilometreden su tahliyesi yapabilen 2 ahtapot, 2 hortum aracı, motopomplar ve itfaiye ekipmanları gönderildi.

Madende mahsur kalan işçilerin isimleri belli oldu

Öte yandan Ermenek’te maden ocağını su basması sonucu mahsur kalan işçilerin isimleri belli oldu. Madende mahsur kalan 18 işçinin isimleri şöyle:

“Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer, Recep Çiloğlu , Ömer Cansu”

Kaynak: CNNTürk