17 Aralık operasyonundaki dinlemelerin kayıt yeri ve cihazları bulunamadı

Perşembe, 3 Nisan 2014 09:22

Büyük Rüşvet Operasyonu’nun ardından İçişleri Bakanlığı mülki müfettişleri ile polis başmüfettişlerinin emniyet içinde başlattığı 17 Aralık ve 25 Aralık operasyonlarıyla ilgili ‘kozmik’ soruşturmada ilk rapor hazırlandı.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre; ön rapor soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcılığı ile paylaşıldı. Yapılan incelemede, Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu arasında geçen ve işadamlarıyla bürokratlara ait olduğu iddia edilen kayıtların Emniyet içinde izine rastlanmazken, nerede yapıldığı da belirlenemedi. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın onayıyla İstihbarat Dairesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nin (KOM) merkez ve taşra birimlerinde başlatılan incelemelerde özellikle telefon dinlemelerindeki işlemlerin yasal olup olmadığı, kimlerin dinlendiği yönünde geriye dönük kayıtlar da ele alındı.Yasal sürenin ardından imha edilmesi gereken soruşturma bilgilerinin nasıl dışarıya çıkarıldığı da araştırıldı.

DİNLEMELER SÜRMÜŞ

17 ve 25 Aralık operasyonlarında görev alan dinleme-teknik ve fiziki takip yapan polisleri de araştıran müfettişler, kritik görevdeki müdür ve amirlerin de listesini çıkardı. Müfettişler ön raporlarında, 17 Aralık Operasyonu’nun ardından tüm kritik birimlerde görevden alma ve yer değiştirmelere rağmen dinlemelerin belli bir süre daha devam ettiğine dikkat çektiler. Teknik dinleme ve takipte kullanılan cihazların talimat dışında kullanıldığını belirleyen müfettişler, birim müdürleriyle ilgili raporda bilgi verdi. Hedef kişilerin kullandığı cep telefonlarının dinlenmesi ile HTS adı verilen ‘kimin, kimlerle, ne zaman, nerede ve ne kadar süreyle’ görüşme yaptığını belirleyen cihazlar da incelendi. KOM Daire ve şubelerde özel izinle ithal edilen ‘böcek’ aparatlarının kayıtlarının bir bölümünün silindiği ortaya çıkarıldı. Daire envanterinde kayıtlı olanlar dışında yasadışı dinlemede kullanmak üzere böcek cihazı bulunup bulunmadığını da inceleyen müfettişler, bir bulguya rastlamadı. İstihbarat Dairesi ve İstanbul Emniyeti’nde kayıp olduğu iddia edilen dinleme cihazlarının akıbeti hakkında da herhangi bir iz bulanamadı.

Haberin devamını okumak için tıklayınız