16 göçmen sanatçı Avrupa’yı yeniden tasarladı

Pazartesi, 27 Nisan 2015 15:40

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen ve farkındalık yaratarak örnek olan öykülerin anlatıldığı “Mesajınız Var” projesinin ikinci videosu göç ve göçmenlere dikkat çeken Uluslararası bir kültür ve sanat projesi olan ‘Remapping Europe’ oldu. 

Göç ve göçmenlik her ülkenin kanayan yarası… Dünyanın her yerinde göçmenlerin isimleri farklı olsa da hikayeleri aynıdır. Uluslararası bir kültür ve sanat projesi bu konuya dikkat çekti.  Remapping Europe yani Avrupa’yı Yeniden Hayal Etmek Projesi, göç ve göçmenlerin hikayesini bu bakış açısına sahip 16 genç medya sanatçısının gözünden anlattı. İspanya, Polonya, İngiltere ve Türkiye’de yaşayan bu sanatçılar bir araya geldiler ve Avrupa’yı yeniden hayal ettiler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye ayağını yürüttüğü Avrupa Kültür Programı tarafından desteklenen uluslararası kültür ve sanat projesi Remapping Europe, Türkiye’den Mode İstanbul tarafından üstlenildi.

Avrupa’yı Yeniden Hayal Etmek projesi sonucunda çıkan videolar, farklı ülkelerdeki göç hikayelerine de dikkat çekti. Tanıdık coğrafyalardan uzaklara gitmiş, toprağını ve insanlarını bırakan göçmenlerin bilinmeyenlerine ışık tuttu. Böylece hem göç, hem göçmenler hakkında farkındalık yarattı.

Videomuz hakkındaki anketemize katılırsanız çok seviniriz.

———

Immigration is usually a window opening to hope. Sometimes it is escaping from civil war in a country. Sometimes it is leaving one’s home country in order to make a living.  Sometimes it is seasonal, sometimes it is for a lifetime… But in any case, immigration is leaving, and the immigrant is the one that leaves…

Remapping Europe told the story of immigration and immigrants through the ideas of 16 media artists with this point of view. Artists from Spain, Poland, England and Turkey came together and reimagined Europe.

The international arts and culture project, Remapping Europe, which was supported by the European Culture Program was operated by the Ministry of Tourism and Culture in Turkey. Mode Istanbul took charge of the project in Turkey.

The videos that arose as a result of Remapping Europe drew attention to different immigrant stories in different countries.  It shed light on the unknowns of the immigrants who go far away, leaving their homes and people.  This way, awareness was created for immigration and immigrants.