“15 CHP’li milletvekili” fişlendi iddiası

Salı, 13 Ağustos 2013 14:41

nm_kemal_kilicdaroglu_chp_genel_baskani_1538“CHP’de bazı milletvekilleri fişlendi.” iddiayı ortaya atan Hürriyet gazetesi.

Gazete “fişleme belgeleri” diyerek CHP’lilerin geçmişleri ve buluşmalarını da içeren metinler paylaştı. Fişleme belgelerini araştırdıklarını belirten CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Çok vahim olduğunu herkesin bilmesini isteriz” dedi. Hükümeti suçladı. Gazete haberine göre, MİT ise iddiaları reddetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, “Bu son iddia doğru mu değil mi bilmiyorum ama şaşırmıyorum” dedi.

Gazetede yer verilen belgeler dayanak gösterilerek, CHP’lilerin geçmişleri, buluşmaları, ziyaretleri, konuştukları toplantılar dahil pek çok etkinliğin tarihleri verilerek kayda alındığı öne sürüldü.

CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün, Kamer Genç, Levent Gök, Mevlüt Dudu, Nihat Matkap, İlhan Cihaner ve Emine Ülker Tarhan ile eski Hatay Milletvekili Fuat Çay, fişlendiği iddia edilen o isimler arasında.

Fişleme belgelerinde bu isimlerle ilgili “Alevi kurultayı’na katıldı”, “açlık grevine destek verdi” gibi ifadeler ve bazı ithamlar var.

Fişleme kim ya da kimler tarafından yapıldı? CHP fişleme belgelerini nasıl ele geçirdi haberde belirtilmedi ama habere göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yapılan fişlemeyle ilgili belgelerin kendilerine ulaştığını, araştırdıklarını belirtti.

“Meclis açıldığında gereğini yapacağız” diyen Kılıçdaroğlu hükümeti suçladı:

“Başbakan ve iktidar çevrelerince ‘CHP’nin içi karışacak, CHP şunu yapacak’ deniyordu. Demek ki telefonlar dinleniyor. Kaygılandık. ‘Nasıl oluyor da başbakan içimizdeki olayları biliyor?’ dedik. Gördük ki devletin istihbarat örgütleri ülkenin güvenliğini öngören görevleri yapmakla değil bizimle ilgileniyorlarmış. Yasadışı bir sürecin içinde konumlandırılmış durumdalar. Milletvekilleri parti yöneticileri fişlenmiş. Başbakan bu izlemenin şifrelerini daha önce vermişti.”

İddialar CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’na da soruldu.

Loğoğlu, “Takip edeceğiz. Fişleme falan CHP’nin korkacağı bir şey değil” dedi.

Hürriyet gazetesi haberinde MİT’in iddiaları reddettiğini belirtti.

Tags