14 yaşındaki Ege Apple geliştiricisi oldu

Pazartesi, 13 Mayıs 2013 13:05

Dağhan-Ege-Koc8. sınıf öğrencisi Dağhan Ege Koç’un geliştirdiği “My Planet Needs Me” oyunu Apple App Store’a kabul edildi

8. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Dağhan Ege Koç, geçen yaz tatilinde oyun geliştirme ve programlama dünyasının en iyi akademik kurumlardan olan Stanford Üniversitesi’nin iki haftalık ID Tech kampına katıldı. Burada oyun yazılımları üzerine çalışan Dağhan iki boyutlu bir düzlemde oynanan bir oyunun yazılımına imza attı. My Planet Needs Me adlı oyununu 5 Nisan 2013 tarihinde Apple’a sunan Dağhan’ın oyunu için ilk aşamada resim ve bilgilerin doğruluğu kontrol edildi. İkinci aşamada ise oyun Apple yetkileri tarafından oynanarak denendi ve son aşamada RTÜK’ün onayını aldı My Planet Needs Me kullanıcılar tarafından 0.99 dolar bedelle indirilebiliyor.

Dağhan, okuma yazma öğrenmeden önce bilgisayar oyunlarına ilgi duymaya başladığını, daha sonra bu oyunların nasıl yazıldığını merak ettiğini ve geçtiğimiz 2 yılda da bir oyun yazmaya kafa yormaya başladığını söyledi. “Öncelikle, Türkiye’de bir yerde staj yapmak istedim ama küçük olduğum için ilgi göstermediler. Ben de 2012 yılında, Stanford Üniversitesi’nde oyun geliştirme konusunda bir yaz okuluna gittim. Bu kursa kabul edilmek için minimum 13 yaş sınırı vardı ve en küçüklerden biri olarak kabul edildim. Oyunuma da ilk olarak bu kampta başladım.” dedi.

My Planet Needs Me, daha çok çocuklara yönelik bir Arcade oyunu. Oyunu “Unity” oyun motorunu kullanarak geliştiren Dağhan Ege Koç, zamanla farklı özellikler ekleyerek oyunu geliştirmeyi hedefliyor. Oyun şimdilik sadece iOS’ta çalışıyor ancak Dağhan Android için de çalışmalara başladığını söylüyor.