“13 bin gönüllü seçimlerin şeffaf geçmesi için seferber olacak”

Pazar, 2 Mart 2014 21:17

Türkiye sadece yerel seçimler için değil kısa bir süre içinde ard arda sandık başına gidecek. Milyonlarca insan mahalli idareler, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanacak; bir kısmı ise kullanmamayı tercih edecek. İşte bu yüzden tamamen gönüllülerden oluşan Oy ve Ötesi Girişimi oy vermenin önemini, demokrasi bilincini geliştirmek için yaptıkları çalışmaları bizlere anlattı.

Birkaç ay önce gönüllü gözetmenlik projesini başlatan “Oy ve Ötesi” yerel seçimlere 2 aydan az bir zaman kala İstanbulluları gönüllü gözetmen olarak oylarını kendilerinin sayması için sandık başına davet ediyor. Hiç bir siyasi parti ile bağlantısı bulunmayan ‘Oy ve Ötesi’ platformu, seçim günü görev almak isteyen 33 bin gönüllüyü İstanbul genelindeki sandıklarda görevlendiriyor. Seçim günü gönüllü sandık gözetmenlerinin denetiminde açılan her oy, www.oyveotesi.org üzerinden kamuoyuyla paylaşılacak.

Bağımsız ‘Oy ve Ötesi’ platformu, İstanbul’un geleceğinde söz sahibi olan İstanbulluları Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlerde sandık başında gönüllü gözetmen olmaya davet ediyor. Platform bu kapsamda İstanbul’da bulunan 33 bin sandığa gönüllü gözetmen yerleştirmeye başladı. İstanbul’daki 39 ilçe için belirlediği İlçe Sorumluları ve onların aracılığıyla belirlenmekte olan “Okul Sorumlularıyla” beraber sandık gözetmenliği eğitimleri başladı.

‘Oy ve Ötesi’ platformu bu kampanya ile ayrıca; oy kullanmayı tercih etmeyen seçmenler ve ilk kez oy kullanacak gençlere oy vermenin öneminin bir kez daha hatırlatmayı da amaçlıyor. 2011 seçimlerinde 52 milyon seçmenden 10 milyona yakınının oylarının geçersiz olduğu veya kullanılmadığı gerçeği, yaklaşık %20’ye yakın bir seçmen kitlesini bu yönde bilinçlendirmek gerektiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle Oy ve Ötesi platformu, oy vermeye ve ayrıca bilinçli oy kullanımıyla kendi seçimine sahip çıkan seçmeni şehrinin geleceğine katkı sağlamasına teşvik etmeyi hedefliyor.

OY BENİM, SAYMAK DA GÖREVİM

Öncelikle “Oy benim, Saymak da Görevim” kampanyasıyla yaptıkları iletişim çalışmaları neticesinde, şimdiye kadar 30000’e yakın Facebook üyesi, 11000’in üzerinde de sandık gönüllüsü yarattı. Gönüllü olan kişilerin her biri büyük bir sempatiyle Oy ve Ötesi platformunu sahipleniyor ve birer iletişim elçisi olarak hareket ediyorlar. Bu kişiler ayrıca seçim günü sandıklarda gözetmen de olacaklar ve sandıkların sabah açıldığı saatten itibaren, akşam oy sayımına kadar gözetmenliklerini sürdürebilecekler. Bu şekilde oy sayımına şahit olacak ve sonuçları platform üzerinden kamuoyuyla paylaşabilecekler.

Tüm bunların nihayetinde bu projenin aslında İstanbullunun demokrasiye katılımı için kuvvetli bir araç olduğunu görüyoruz. Sandık gözetmeni olan ve dolayısıyla kendisini bu sürecin bir parçası hissedecek olan Oy ve Ötesi gözlemcisi, oyumu verdim ve kendim saydım diyebilecek, demokrasinin aslında bir parçası olduğunu hissedecek.

Oy ve Ötesi, 2014 yerel seçimlerinde İstanbul ayağının başarıyla tamamlanması durumunda, önümüzdeki diğer seçim dönemlerinde de proje modelini tüm Türkiye genelinde yaymayı hedefliyor.