114 ünlü isimden “Barış için özgürlükçü demokrasi” imzası

Salı, 7 Mayıs 2013 11:20

1249075266Aralarında sanatçılar Müjde Ar, Mert Fırat ve gazeteci Can Dündar’ın da bulunduğu 114 kişi barış süreci için öneri ve kaygılarını içeren ‘barış için özgürlükçü demokrasi’ başlıklı bir metin imzaladı.

Sol, demokrat, sosyalist ve sivil toplum çevrelerinden 114 kişi , “barış için özgürlükçü demokrasi metninde belirtilen amaçlar doğrultusunda çalışmayı vaat etti.”

İmzalanan metinde barış süreci için kısa vadede atılabilecek adımlar, “seçim barajının düşürülmesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, terörle mücadele yasasının kaldırılması, Türkçe dışındaki dillerde siyaset yapılabilmesinin önünün açılması” şeklinde sıraladı.

İmzacılar metinde, “sürecin mevcut ilerleyişindeki bazı kaygılarına” da yer verdi. 1 Mayıs’ta yaşananlara ilişkin olarak “uygulanan orantısız ve gayri-meşru devlet şiddeti haklı olarak demokratikleşme çabalarına dönük endişeleri artırmıştır. Eğer Türkiye siyasetine şiddet değil barışçıl tartışmalar hakim olacaksa, öncelikle hükümet ve kolluk kuvvetleri bu hedeflere uygun davranmalıdır” ifadesi kullanıldı.

Süreç kapsamında yapılan başkanlık sistemi tartışmalarına da değinildi. ”Kürt sorununun çözümü için atılacak anayasal adımların başkanlık sistemi gibi bağlantısız konularla birleştirilerek tek bir anayasal paket halinde referanduma sunulması ne demokratik etik ile bağdaşacaktır ne de toplumsal barışa hizmet edecektir ” denildi.