11 Eylül anma müzesinde hediyelik eşya dükkanı açıldı: Ölenlerin yakınlarını isyan etti

Pazartesi, 19 Mayıs 2014 18:31

Dünyanın en büyük terör saldırılarından biri, 11 Eylül Dünya Ticaret merkezi saldırısı, ikiz kuleler yerine yapılan Anma Müzesi ile hatırlanıyor. Fakat yapılan anma müzesine 11 Eylül saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarından ağır eleştiriler var. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları Dünya Ticaret Merkezinin yerine yapılan Anma Müzesinideki hatıralık eşyaların satıldığı dükkanı “duygusuz ve hassasiyetsiz” olarak nitelendirdiler. Anma müzesinin hediyelik eşya dükkanında İkiz Kulelerin resimlerinin bulunduğu kapşonlu sweatshirtler ve ifaiye departmanı logolu köpek kıyafetleri satılıyor.

11 Eylül Anma Müzesine giriş 24 dolar, yani yaklaşık 50 TL. İkiz Kuleler resmi taşıyan ve “En çok karanlıkta parlarız” sloganlı sweatshirt ise 39 dolar. Dükkanda ayrıca oyuncak itfaiye araçları, bilezikler, kahve kupaları, mouse pad’ler, anahtarlıklar ve mıknatıslı buzdolabı süsleri bulunuyor. Yaprak şeklindeki bir hediyelik eşya ise trajik saldırının yıl dönümünde renk değiştiriyor.

Hediyelik eşya dükkanı, kimliği belirlenemeyen insan kalıntılarının toplandığı yerin üstünde bulunuyor. Kimliği belirlenemeyen insan kalıntılarının müzeye taşınması da ölenlerin yakınları tarafından geçtiğimiz hafta protesto edilmişti.

26 yaşındaki oğlunu saldırıda kaybeden Diane Horning: “Oğlumun öldüğü yerde böyle ticari bir müessese olması bence çok duygusuzca ve hassasiyetiz bir durum. Burası ölen ve kimlikleri belirlenemeyen insanların kalıntılarının bulunduğu bir yer. Burada incik boncuk satılması çok çirkin. Buradaki yüksek maaşları ödemek için gelir elde edilmeye çalışılıyor. Bunu da ölen oğlumun bedeni üzerinden yapmayı uygun görüyorlar” dedi.

11 Eylül Anma Müzesi 21 Mayıs’da açılacak. Müze ilk 6 gün 24 saat sadece ölenlerin yakınlarına, kurtarma operasyonunda görev alanlara ve bölgede yaşayanların ziyaretine açıldı. Müzenin açılışına ABD başkanı Barack Obama ve First Lady de katıldı. Müzenin 21 Mayıs’daki genel açılışı içinse biletler tükendi.

MÜZEDEN KARELER

İkiz Kulelerin kolonları:

pg-32-911-museum-2-ap

 

1993 yılında gerçekleşen saldırdan sorumlu Ramzi Yousef’in bilgisayarı:

911Museum6-EPA

 

Seğilenen fotoğraflardan biri. İkiz Kulelerin yıkılamsının ardından saçılan toz yakınlardaki kıyafet dükkanındaki kıyafetleri bile kaplamıştı:

911Museum11-EPA

 

Saldırıda kopan asansör motoru:

911Museum1-EPA

 

11 Eylül saldırısının gerçekleştirildiği uçaklardan birinden bir parça:

911Museum2-EPA

 

Ikiz Kulelerin girişine çıkan merdivenin bir parçası:

911Museum5-EPA

 

İkiz Kulelerin duvarlarından parçalar:

 

911Museum10-EPA

 

İkiz Kulelerden kopan bir parça müzede sergileniyor:

911Museum7-EPA

Yıkıntı altında kalan bir itfaiye aracı:

911Museum4-EPA