100 Yıl Sonra Neler Olacak?

Salı, 28 Nisan 2015 16:41

Eğer şu yaşadığımız yıllarda insan hayatını çok daha uzatmanın bir yolunu bulamazlarsa biz bu gelişmeleri göremeyeceğiz fakat çocuklarımız ve torunlarımız nasıl bir dünyada yaşayacak hiç düşündünüz mü? Bugün temelleri atılan teknolojilerin gelişmesi ve hiç bilmediğimiz yeni keşifler ile ileride çok daha farklı bir dünya oluşabilir.

Yıllar önce bugün için yapılan tahminlerin çoğunun tuttuğunu düşünürsek, bugün yapacağımız tahminlerin de ileride gerçekleşeceğini varsayabiliriz. Sonuçta ne derler: İnsan gerçek olamayacak bir şeyin hayalini kuramaz!

okyanusOkyanusların kullanım oranı artacak

Gelecek yüz sene içerisinde dünyada yaklaşık 10 milyar insan olacak. Asıl soru bu kadar insanı karşılayacak kaynak dünyamızda var mı? Aslında var ama tam olarak verimli kullanamıyoruz. Örneğin; okyanusları sadece balık avlamak için değil, sualtında çiftçilik yapmak, su içmek, yenilenebilir enerji gibi alanlarda kullanacağız. Yenilenebilir enerji kaynağı olarak sualtı yosunlarının kullanım çalışmaları başladı bile.

Telepatik iletişimTelepatik iletişim

Şimdi düşündüğümüzde bilimkurgu gibi gelen düşünce ile iletişimin 100 sonra gerçekleşmesi oldukça muhtemel. Hatta kesin diyebiliriz. Cep telefonu veya internete bağlı olmadan istediğimiz kişi ile beyin gücümüzü kullanarak konuşabileceğiz. Örneğin; bugün insan beyni ile yazı yazma veya karşı tarafı etkileme gibi çalışmaları başarılı bir şekilde yapılıyor. Yani geleceğin iletişimi kelimeler ile değil beynin elektrik sinyalleri ile olacak.

hava kontrolHavayı kontrol edebileceğiz

Bakıldığında şu an bile bazı doğal olayları rayından saptıran teknolojiye sahibimiz. Tornadoları dağıtma ve yağmur yağdırma gibi teknolojiler bazı bölgeler başarıyla deneniyor. İleriki yıllarda ise hava olaylarını istediğimiz zamanda ve istediğimiz şekilde kontrol edebileceğiz. Yağmur yağması gerekiyorsa yağmur yağacak, güneş olması gerekiyorsa güneş çıkacak. Kutuplardaki erimeden dolayı dünyada meydana gelen olumsuz değişiklikleri bu gibi teknolojilerle ileride durdurabileceğiz.  Mevsimleri biz belirleyeceğiz.

bitcoins182wayTek bir para birimi

Farklı para birimleri dünyada farklı sorunlar doğurduğu gibi birçok yerde de eşitsizlik yaratıyor. Şimdiden konuşulmaya ve kullanılmaya başlayan Bitcoin gibi teknolojiler ileride insan ırkı için tek bir para birimi olacak. Paralarımızı da cebimizde taşımayacağız ve her şey online olarak ödenecek. Belki bileğimizdeki bir çip ile belki telefonların yerini alacak olan yeni bir icat ile. Fakat Dolar, Yen, Euro gibi para birimlerinin sonunun geleceğini düşünmek için epey mantıklı sebebe sahibiz.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 214. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play