10 Yıl Önce Var Olmayan Meslekler

Pazartesi, 17 Ekim 2016 16:14

Hazırlayan: Onur Atila

Günümüzün en popüler tartışma konularından biri kuşkusuz olarak teknolojinin gelecekte yaşantımıza, iş dünyasına etkileri ve teknoloji ile gerçekleşen dönüşümün boyutları üzerine gerçekleşmekte. World Economic Forum (Dünya Ekonomi Forumu) tarafından yayınlanan son Human Capital Index’e göre robotik, sürücüsüz araçlar, yapay zeka, bioteknoloji,  malzeme bilimi ve genomik alanında yaşanan gelişmeler değişimin hızını da her geçen gün öngörülemez biçimde artırmakta. Bir araştırmaya göre, bugün ilk okulda okuyan çocukların %65’i, on yıl sonra şu anda bizim radarımızda bile olmayan yepyeni işlerde çalışıyor olacaklar.

Gerçekten de bugün, çoğumuz hayatımızın birer parçası, diğer bir değişle birer uzantımız, haline gelmiş olan teknlojiler ve uygulamalar olmadan nasıl yaşıyor olduğuna çoğu zaman hayret etmekteyiz. Aslında, vazgeçemediğimiz pek çok uygulama aslında çok da yeni değil.

GSMA Mobile Economy: https://www.youtube.com/watch?v=wOryfTLTc1o

Çok da eskiye gitmeden, kısa bir nostalji yapacak olursak, 2006 yılında, Facebook daha emekleme dönemini yaşıyordu, Twitter daha yeni lanse ediliyordu ve kimsenin iPhone’u yoktu. Akıllı telefon ve mobil teknoloji devrimi öncesinde, dünya bambaşkaydı, tabi ki bu nedenle iş dünyasının dinamikleri de oldukça farklıydı. Bugün var olan işlerin ve iş tanımlarınının çoğu 10 yıl önce duyulmamıştı bile. Bu hafta, World Economic Forum tarafından hazırlanan bir makaleden yararlanarak, Uber sürücülerinden, “millennial” jenerasyonu uzmanlarına, 2006’da olmayan 10 iş alanını paylaşmak istedim:

Uygulama Geliştiriciler

iPhone 2007’de hayatımıza girdi, hemen akabinde Google’ın Android hamlesi geldi ve bugün dünyadaki yetişkin nufusun yarısının bir akıllı telefonu bulunuyor. Akıllı telefonların piyasaya çıkması ile birlikte, uygulama alanında büyük bir potansiyel ortaya çıktı. Temmuz 2015’de, Android Google Play ve Apple’ın AppStore’u toplamda 3.1 milyon app’e sahip (Google Play, 1.6 milyon, AppStore, 1.5 milyon). Sonuç olarak uygulama geliştiriciler için patlayan bir pazar var ve bu sektör gündemdeki yerini korumayı sürdürecek.

Sosyal Medya Yöneticisi

2006 öncesinde sosyal medya yöneticisi diye bir pozisyon ihtiyacı yoktu, çünkü platformların çoğu henüz yapım aşamasındaydı. Bugün itibariyle Facebook’un dünya genelinde 1.5 milyar kullanıcısı bulunmakta. Twitter, Instagram gibi diğer platformlar ile birlikte, sosyal medya markaların tüketiciler ile biraraya geldiği vazgeçilemez bir pazarlama aracına dönüşmüş durumda.

Uber sürücüsü

Uygulama bazlı araç kiralama şirketi Uber, daha 2009 yılında kuruldu, ancak kısa zamanda dünyanın en değerli start-up’ı olma unvanını kazandı (şu anki değerleme $66 milyar, ancak Siz bu yazıyı okurken bile değerleme artmakta). Uber 2015’de Amerika’daki aktif sürücü sayısını ikiye katladı ve dünya genelind farklı şehirlerde, yeni servisler lanse etmeye başladı. Bununla birlikte, çok da uzak olmayan bir gelecekte Uber sürücüleri de geçmişte kalacak, çünkü Uber şimdiden sürücüsüz araçlara yönelik yatırımlarını sürdürmekte.

Sürücüsüz Araç Teknisyenleri ve Yapay Zeka Uzmanları

Sürücüsüz araçlar taksi şoförlerinin ve kuryelerin işlerini ellerinden alacak gibi gözükse de, yeni bir takım işleri de doğuracak gibi görünüyor. Sürücüsüz araçların sürücülere ihtiyacı olmayacak, ancak kendilerini tamir edemeyecekler ya da bakım ihtiyaçları olacak. Bunlara yönelik uzaktan kontrol sağlayacak mühendisler, sürücüsüz araç teknolojilerini geliştirecek yapay zeka uzmanları, mekatronik mühendisleri önemli rol sahibi olarak öne çıkacak.

Bulut Bilişim Uzmanları

10 yıl önce biri gelip de bulut üzerine çalışıyorum deseydi, ne hakkında konuştuğuna yönelik bir çıkarım yapmakta zorlanırdınız. Bu terim, Google’ın o dönemki CEO’su Eric Schmid’in 2006’daki bir konferansta Google’ın yazılıma yönelik vizyonunu “bulut bilişim” olarak açıklaması ile meşhur oldu. Bugün, Amerika’daki işletmelerin yarısı bulut tabanlı sistemlere geçiş yapmış durumda ve bulut yönetimi, mühendisliği uzunca bir süredir bir meslek haline gelmiş durumda.

Büyük Veri Analistliği

Veri hacminin yılda %40’lık bir artış ile büyüdüğü bir dönemde, bu datayı analiz eden, anlamlandıran ve işleyen roller tanımlanması artık büyük bir sürpriz değil.

Sürdürülebilirlik Yöneticisi

Sürdürülebilirlik, günümüzde işletmeler açısından oldukça önemli bir konuma geldi. Yenilenebilir enerji alanında çalışmayan pek çok firma bile, kaynaklarını nasıl daha verimli ve çevreye duyarlı kullanabileceklerine yönelik insanlar işe almaktalar.

Youtube kanal yöneticisi

YouTube ve diğer pek çok video paylaşım platformları sayesinde, bugün video-blogging ya da kısaca “vlogging” olarak adlandırılan bir kariyer alanı oluşmaya başladı. YouTube kanalı üzerinden geniş kitleleri etkilemeyi başararak, star unvanı kazanan kişiler, reklam ve sponsorluklar sayesinde milyon dolarlık anlaşmalar gerçekleştirmeyi başarıyorlar.

Drone Operatörlüğü

İnsansız hava araçları pazarının hızla büyümesi, drone operatörlüğü olarak adlandırılabilecek yeni iş fırsatları yaratmakta.

Millennial jenerasyonu uzmanı

2006’da “millennials”ların çoğu henüz okul çağındaydı. Geçen 10 yıl içerisinde, iş gücünün çoğunu oluşturan bu jenerasyon global ekonomiyi de en çok etkileyen grup oldu. “Millennials” jenerasyonu uzmanları ise, bu jenerasyonun beklentilerini, davranışlarını ve değerlerini analiz ederek, şirketleri çalışanları ya da müşterileri ile nasıl ilişki kurması gerektiği konusunda uyarmakta.