10 Soruda Ekmeleddin İhsanoğlu

Cumartesi, 21 Haziran 2014 11:42

10 Soruda Ekmeleddin İhsanoğlu 

İslam Konferansı Örgütü eski genel sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu CHP ve MHP’nin çatı adayı olarak açıklandı. İlk turu 10 Ağustos’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uzun zamandır beklenen ortak çatı adayı hakkında çok az şey bilinmesi tartışmalara yol açarken, CHP’den bazı tepkiler geldi. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın yaklaşık 10 yıl genel sekreterliğini yapan bilim tarihi profesörü Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Mısır’dan Türkiye’ye uzanan başarılarla dolu bir yaşam öyküsü bulunuyor. İşte 10 soruda dostlarının ‘Ekmel Bey’ diye hitap ettiği İhsanoğlu’nun Kahire’den çatı adaylığına uzanan öyküsü… 

 

1. Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir? 

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun babası Müderris İhsan Efendi, İbtidai ve İdari mekteplerinden mezun olduktan sonra bir süre Yozgat’ta Mekteb-i Sultani ve medreselerde okudu. Yozgat’taki dönemin alimlerinden eğitim gördükten sonra, ilim tahsilini daha ileri seviyelere götürmek için önce İstanbul’a, ardından da 1924 yılında Kahire’ye gitti. İhsan Efendi Kahire’deki Ezher Üniversitesi’nde ilim tahsili alıp, bu ülkeye yerleşti. 1938 yılında Kahire’de Rodos Adası Türklerinden Hacıoğlu ailesinden Seniye hanım ile evlenen Mehmet İhsan Efendi’nin Yahya ve Hüman adlı çocukları küçük yaşta vefat etti. Ekmeleddin İhsanoğlu 26 Aralık 1943 yılında Kahire’de doğdu ve eğitimini orada tamamladı.

 

2. İhsanoğlu nerede eğitim gördü?

Kahire’de doğan Ekmeleddin İhsanoğlu, sokakta Arap ve İslam kültürüyle, evde babasının ona verdiği Türkçe ile büyüdü. İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.  Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası hakkında değişik dillerde çok sayıda eseri bulunan İhsanoğlu bilim insanı olarak tanınıyor.  1974′te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapan İhsanoğlu, İslam ve Batı kültürüyle yakın temas içinde kalarak, 1984′te profesör oldu. İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

 

3. Ekmeleddin ne demek? 

Osmanlı ve Türk arşivlerinden sorumlu olarak çalışan babası Müderris İhsan Efendi tarafından adı konulan Ekmeleddin İhsanoğlu adaylığı açıklandığı andan itibaren en çok merak edilen sorulardan biri olan ‘Ekmeleddin ne demek?’ sorusunun cevabıcı Twitter hesabından şu şekilde verdi:

Dünden beri cevabını en çok merak ettiğiniz soru, ismimin ne anlama geldiği sanırım. “Dinin en olgunu, en olgunlaştırdığı kişi.”

Yazının devamı Dipnot Tablet’in yeni sayısında…

Dipnot Tablet Dünya Kupası Özel Eki için buraya tıklayın.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play