“10 bin kişi sahte biletle, 11 bin kişi kaçak girdi” Başbakan’a derbi brifingi

Salı, 24 Eylül 2013 09:53

220920132230429875126Olaylı Beşiktaş Galatasaray derbisinin ardından Başbakan Erdoğan yetkililerden bilgi aldı. Maçın ardından Beşiktaş’a ceza verilmesi gündeme gelirken, bazı futbolcular da cezalardan etkilenecek

İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın Başbakan Tayyip Erdoğan’a verdiği brifingte 1500 özel güvenlikçi yerine sadece 970 tanesinin görev yaptığı, stadın kapılarının saat 17.00’de kırılmasına rağmen bilgi verilmediği, 10 bin kişinin sahte biletle ve 11 bin kaçak taraftarın girdiği, her kapıda alkolmetre bulunmasına rağmen test yapılmadığı iletildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’tan Beşiktaş-Galatasaray derbisinde yaşanan olaylarla ilgili bilgi aldı.

Güler ve Kılıç’ın verdiği brifingte olayların kapsamı ve güvenlik zaaflarıyla ilgili bilgi verildi.

İl Güvenlik Kurulu’nun derbiyle ilgili toplantısında, görevlendirilecek 1500 özel güvenlikçinin kapılardan sorumlu olacağı, saha içi güvenliği ise polisin sağlayacağı belirtilmişti. Ancak anlaşmalı şirketin 970 güvenlikçiyle stada ulaştığı dikkat çekildi. Karşılaşmada 1500’ü resmi, 500’ü sivil olmak üzere toplam 2 bin polisin görev aldığı vurgulandı.

Karşılaşmadan önce saat 17.00’de bazı kapıların kırıldığı, buna rağmen özel güvenlikçilerin yaşananları bildirmediği belirtildi. Tüm kapılarda alkolmetre bulunmasına rağmen kimseye test yapılmadığı tespit edilirken, savcıların raporunda bütün tribünlerde alkollü şahısların bulunduğuna da dikkat çekildi.

Sahte biletler yakalandı, 11 bin de kaçak taraftarın yasal olmayan yollarla stada girdiği belirlenirken, Beşiktaş’ın Türkiye Futbol Federasyonu’na da sadece 11 bin taraftarın kimlik bilgilerinin bildirildiği, kalanların ise bilinmediği ifade edildi.

Başbakan Erdoğan’ın bakanlara talimat verdiği, 31 Aralık 2013 tarihine kadar tüm statlarda yüz tanıma sisteminin kurulmasını istediği dile getirildi.