10 bin kaçak telefon yakalandı

Çarşamba, 24 Temmuz 2013 14:46

gebze_de_kacak_telefon_operasyonu_h5104Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ekipleri, Türk Hava Yolları’na ait uçakla Hong Kong’dan İstanbul’a getirilen 10 bin 174 adet kaçak cep telefonu ele geçirdi.

Türk Hava Yolları’na ait uçakla Hong Kong’dan Türkiye’ye gelen bir yolcunun beyanı incelendi. Beyan içeriğindeki bilgilerin risk analizi dahilinde değerlendirilmesi neticesinde eşya, evrak kontrolü yapılmak üzere geçici depolama alanında takibe alındı.

Yolcu beraberinde gelen eşyaların bulunduğu kolilerden birinin açılması ve incelenmesi neticesinde kolilerin içerisinde cep telefonu olduğu ortaya çıktı. Otomotiv yedek parçası beyanıyla getirilen ve yurda kaçak yolla sokulmak istenen çok sayıda cep telefonuna el konuldu. Sayımı yapılan cep telefonlarının 8 bin 290 adedi Nokia, 764 adedi Samsung, 780 adedi Vertu, 340 adedi Iphone marka olduğu, toplamda 10 bin 174 adet kaçak cep telefonunun yanında 1402 adet cep telefonu bataryası ve 170 adet cep telefonu kapağının kaçak olarak yurda sokulmak istendiği tespit edildi.

Kaçak eşyalara el konulurken, eşyaları getiren kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.