“1 Mayıs’ta isyan etmeyin, ibadet edin”

Salı, 29 Nisan 2014 14:45

Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, Müftülük hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında 30 Nisan tarihinin Recep ayının birinci günü ve üç ayların başlangıcı olduğunu söyledi.

Üç aylar olan Recep, Şaban ve Ramazan’ın feyizli, bereketli bir maneviyat mevsimi olduğunu ifade eden Maraşlıgil, “Bu aylar dini duygularımızın yoğunluk kazandığı, merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hislerimizin doruk noktaya ulaştığı bir zamandır. Ayrıca hatalarımızdan ve günahlarımızdan temizlenme, hayırlı ve yararlı işleri daha da fazlalaştırmak için fırsat dilimidir” dedi.

Açıklamasında 1 Mayıs Perşembe gününü 2 Mayıs Cuma gününe bağlayan gecenin Regaib Kandili olduğunu dile getiren Kayseri Müftüsü Ali Maraşlıgil, ‘Regaib’in, ‘elde edilmesi arzu edilen değerler’ anlamına geldiğini söyledi. Maraşlıgil, “Bu mubarek gece, yüce Allah kullarına bol bol rahmet ve mağfirette bulunduğu için bu adı almıştır. Bu aylarda bizler de Rabbimize dua etmeli ve bu manevi iklimden mahrum kalmamalıyız” diye konuştu.

1 Mayıs tarihinin aynı zamanda Emek ve Dayanışma Bayramı’na denk geldiğini hatırlatan Maraşlıgil, vatandaşlara seslenerek, şunları söyledi:

“Allah’ın ayında en önemli gecenin gününde isyanlara dalınmasın, taat etmek dururken birlik beraberliğimizi bozucu olaylara kimse karışmasın. Bayramı bayram olarak yapalım. Bir tarafta manevi bayram da var. Bunları birbirine karıştırmadan hoşgörü içerisinde bu günleri geçirelim.”

İslam coğrafyasında kara bulutların dolaştığını da dile getiren Müftü Maraşlıgil, Müslümanların kan ve gözyaşlarının dinmesi temennisinde de bulundu. Maraşlıgil, “Bu hayırlı aylar, birlik ve beraberliğe vesile olsun” dedi.